test
17 Haziran 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaKısa KısaYeşil Kalkınma Yolunda

Yeşil Kalkınma Yolunda

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un başkanlığında “Yeşil Kalkınma Yolunda Türkiye” temalı istişare toplantısı düzenlendi.

Yeşil Kalkınma Yolunda Türkiye istişare Toplantısı Sonuç Bildirgesi Açıklandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un başkanlığında “Yeşil Kalkınma Yolunda Türkiye” temalı istişare toplantısı düzenlendi.

Türkiye’nin kalkınma hedeflerinin insan ve doğa yararının gözetildiği “Yeşil Kalkınma” prensipleriyle sürdüreceklerinin altını çizen Bakan Murat Kurum ayrıca sonuç bildirgesinin iklim değişikliği, sıfır atık, enerji, finans, döngüsel ekonomi, düşük emisyon bölgeleri, sosyal konutlar, kentsel dönüşüm, genç istihdam, eğitim seferberliği, yeşil teknoloji ve yeşil binalar gibi çok sayıda konudan oluştuğunu belirtti.

Yeşil Kalkınma Yolunda Türkiye istişare Toplantısı Sonuç Bildirgesi Açıklandı
Yeşil Kalkınma Yolunda Türkiye istişare Toplantısı Sonuç Bildirgesi Açıklandı

Bakan Kurum toplantı sonrasında “Yeşil Kalkınma devriminin lider ülkesi Türkiye” hedefine ile 10 maddelik “Yeşil Kalkınma Yolunda Türkiye Sonuç Bildirgesi”ni paylaştı. Bildirgede açıklanan maddeler şu şekilde sıralandı:

 1. MADDE: İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında; sera gazı azaltım, uyum faaliyetleri, yasal düzenleme ve afet önleme çalışmalarımıza öncelik vereceğiz.
 2. MADDE: İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında; şehirlerimize yeşil finansman imkanlarını artıracağız.
 3. MADDE: Dönüşümü ve tasarrufu esas alan; tüm sektörlerimizde yeniden kullanımı hâkim kılacak döngüsel ekonomi modeline geçeceğiz.
 4. MADDE: Çevre etiketi sistemini yaygınlaştıracak, çevre dostu ürün ve hizmet sektörlerinde rekabet gücümüzü artıracağız.
 5. MADDE: İklim dostu yeşil binaların yapımı önceliklendirilecek ve teşvik edilecek.
 6. MADDE: Döngüsel ekonomi kapsamında sanayi tesislerimizden çıkan atık ısıyı geri kazanacak; evlerimizin, işyerlerimizin ısıtma kaynağı olarak yeniden kullanacağız.
 7. MADDE: Hava kirliliğini azaltacak, “İklim Dostu Karbon Nötr Şehir Projesi”ni hayata geçirecek, ülkemizin belirli noktalarında düşük emisyon bölgeleri oluşturacağız.
 8. MADDE: Ülkemizdeki tüm kirlilikle mücadele eylemleri tek merkezden yönetilecek.
 9. MADDE: Yeşil kalkınma hedefine dair tüm projelerimizde gençlerimize öncelik vererek, tüm sektörlerde yeşil istihdamı artıracağız.
 10. MADDE: Doğal afetlerle mücadele için sürdürülebilir arazi yönetim modeline geçeceğiz.
 11. MADDE: Yeşil Kalkınma Devrimi’nin vatandaşlarımıza, gelecek nesillerimize anlatılması için eğitim, farkındalık ve kapasite geliştirmeyi yaygınlaştıracağız.

Kaynak: https://csb.gov.tr/

Ekoterapi, İnsan-Doğa Arasındaki Karşılıklı Şifa

 

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments