17 Nisan 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaKısa KısaUlubey Kanyonu

Ulubey Kanyonu

Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise en uzun ikinci kanyonu olan Ulubey Kanyonu, Uşak ilinin Ulubey ilçesinde yer alıyor. Amerika'da bulunan Büyük Kanyon'dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu olarak kabul edilen kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana ve birçok yan kanyonun birleşmesinden oluşuyor.

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise en uzun ikinci kanyonu olan Ulubey Kanyonu, Uşak ilinin Ulubey ilçesinde yer alıyor. Amerika’da bulunan Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu olarak kabul edilen kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana ve birçok yan kanyonun birleşmesinden oluşuyor.

27 Haziran 2013 tarihinde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edilmiştir.Uzunluğu 45 kilometreyi aşan Uşak Ulubey Kanyonu’nun derinliği 50 ile 170 metre arasındadır.  Tektonik hareketlerden etkilenmiş Ulubey deresi ve Banaz çayı’nın da geçtiği yerlerde derin menderes vadiler oluşmuştur.

Banaz Çayı’nda sal sporları, kayalıklarda tırmanış ve kanyon boyunca balonla gezinti yapma imkânları sunuluyor. Turizm faaliyetlerini geliştirmeye çalışan Uşak halkı, Ulubey Kanyonu’nun ününü ve tanınırlığını artırmak amacıyla 2006’dan bu yana Ulubey Kanyon Kültür ve Turizm Festivali düzenlenmeye başlandı. Ulubey Festivali, her yıl yaz aylarında belirli bir hafta sonunda düzenleniyor.
Kanyona toprak yollardan güçlü arazi araçlarıyla ulaşabilir, ayrıca belirlenen bir güzergâh boyunca grup halinde yürüyerek kanyona inebilirsiniz. Yerli yabancı turistlerin ilgisini çeken bu doğal güzelliği Ulubey cam teras sayesinde kuşbakışı izleyebilir, şahane fotoğraflar çekebilirsiniz.
Ulubey, Uşak şehir merkezine 29 km mesafede bulunurken gün boyunca toplu taşıma araçlarıyla ulaşılabiliyor. Uşak merkezde otel ve pansiyonlarda konaklayabilir, kanyon etrafındaki tepelerde çadır kurabilirsiniz.

 

Çam İğnesi Çayı

 

 

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments