test
19 Haziran 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaEditörün SeçimiTiny House Köyü, Evsizlere Çare Oluyor!

Tiny House Köyü, Evsizlere Çare Oluyor!

Sean McCreary isimli genç bir Amerikalı tarafından oluşturulan “Tiny House Köyü (Tiny Homes Villages)” birçok evsiz genci sokaklardan kurtarılmasına yardımcı oluyor. Youth Spirit Artworks ismi verilen proje, sabit bir ikametgâhı olmayan, aile içi şiddetten kaçan, barınaklarda, sığınma evlerinde veya sokaklarda yaşayan 18 – 23 yaş arası gençlerin insani şartlarda yaşayabilmeleri ve hayatlarını düzene koymalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

Tiny house köyü, evsizliği çok kez deneyimlemiş biri olan McCreary’nin, kendisi gibi barınma sorunu yaşayan gençler için bir şeyler yapmak istemesi ile 2016 yılında başlattığı proje Kaliforniya’nın East Oakland bölgesinde yer alıyor. Bağışçılar, öğrenciler, mimarlar ve tasarımcıların destek verdiği projeye bugüne kadar 2.000’den fazla gönüllü destek olmuş.

8’ x 10‘ ft boyutlarında tasarlanan (karavandan biraz daha küçük) olan tiny evlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulan bu köyde şimdilik 26 ev inşa edilmiş. İnşa edilen evlerin içlerinde, elektrik donanımı ve ısıtma sistemleri ile yatak, masa, sandalye gibi asgari yaşam standartlarını sağlayacak mobilyalar bulunuyor. Banyo, mutfak ve duşlar ise ortak bir kullanım alanında bulunuyor.

Köyü çevreleyen çit, dinler arası topluluk üyeleri tarafından ayrı ayrı boyanmış kalasların ve genç grafiti sanatçıları tarafından boyanmış büyük grafiti duvar resimlerinin birleşimidir. Duvar sanatçılarının çoğu 25 yaşın altında ve renkli insanlar.

Köyde ayrıca, gençlere mesleki eğitimlerin verilmesi ve topluma adapte olabilmelerini sağlamak adına sosyal çalışmaların yapılması planlanıyor.

Tiny House Akımı

 

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments