test
19 Haziran 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaEditörün SeçimiTiny House Akımı

Tiny House Akımı

Tiny House, ekonomik şartların kötüye gitmesiyle birlikte yükselen arsa fiyatları, artan inşaat malzemesi ve işçilik maliyetleri, deprem ve sel gibi doğal afet riskleri ekonomik ve daha ulaşılabilir konutlara olan ihtiyac küçük ev akımını ortaya çıkarmıştır. Türkiye'de de yaygınlaşmaya başlayan küçük ev akımı, ABD’de özellikle 2008-2012 küresel ekonomik krizi sonrasında gelişmeye başlamıştır. Bu yaşam tarzı daha az tüketim ve daha az ihtiyaç listesiyle birlikte sürdürülebilir bir dünyada yaşamanın önemli bir adımıdır. Bu yönüyle küçük ev fikri mimari çözümler üretme, ürün ve dayanışma grupları geliştirme yönünde oluşan toplumsal bir hareket gibi değerlendirilebilir.

Tiny house akımı nasıl başladı?

Tiny house, ekonomik şartların kötüye gitmesiyle birlikte yükselen arsa fiyatları, artan inşaat malzemesi ve işçilik maliyetleri, deprem ve sel gibi doğal afet riskleri ekonomik ve daha ulaşılabilir konutlara olan ihtiyac küçük ev akımını ortaya çıkarmıştır.

Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlayan küçük ev akımı. ABD’de özellikle 2008-2012 küresel ekonomik krizi sonrasında gelişmeye başlamıştır. Bu yaşam tarzı daha az tüketim ve daha az ihtiyaç listesiyle birlikte sürdürülebilir bir adımıdır. Bu yönüyle küçük ev fikri mimari çözümler üreten toplumsal bir hareket gibi değerlendirilebilir.

Tiny house tüm dünyada hızla rağbet görmektedir. Yine de bu güzel, mobil ve estetik evleri duymayan insanlar da vardır.

tinymode.co
tinymode.co
Tiny house nedir?
Tiny house’lar (küçük evler), genellikle 10 metrekare ile 50 metrekare arasında tekerlekli veya sabit olarak tasarlanan tam teşekküllü evlerdir. Akıllı kullanım alanlarıyla birlikte yenilikçi teknolojilerin de kullanıldığı bu karakteristik evler adeta bir yaşam biçimidir. Burada önemli olan sahip olunanla yetinerek öze döndüren bir yaşam tarzı oluşturabilmektir.

Tiny house teriminin herkes için birçok farklı yorumu vardır. Mutlu yaşamak için ne kadar alana ihtiyaç duyup duymadığımız her birimiz için farklılık gösterir.

Minik bir evde yaşamanın amacı sadece küçülmek değil, kişisel olarak şekillenen yaşam alanımızda istediğimiz hayat deneyimine daha fazla yer açabilmektir. Tiny house yaşamı çevre dostu ve özgür bir yaşam ortamında doğa ve hayatla ilgili deneyimlere odaklanmaktır.

Tiny House’da yaşamanın bize katacakları:
  1. Öncelikle tiny house bize özgürlük verecektir. Bir düşünün; taşınırken evinizi de yanınızda götürmek. Nasıl bir fikir? Başka bir yerde işe girersek veya tayinimiz çıkarsa ya da her gün aynı manzaraya bakmaktan sıkılırsak evimizi aracımıza bağlayıp kolayca taşınabiliriz.  Bu tür bir özgürlük birçok insan için eşsizdir.  Çoğu kişi sınırsızca seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek ister. Yinede ev diyebilecekleri ve barınma konusunda endişelenmeden geri dönecekleri bir yere sahip olmak ister.
  2. Basit bir yaşam sunar. Kimi insanlar, günümüz yaşam standartlarının kendilerini yeterince yansıtmadığını ve bunun da değer çatışmasına sebep olduğunu fark edip tiny house yaşamını seçmişlerdir. Daha az şeye ihtiyaç duyduğumuzu fark ettiğimizde gerçekten önemli olan şeylere odaklanarak basit bir hayat sürmek isteriz.  Daha az dikkat dağıtıcı bir ortamda hayallerimize ve tutkularımıza odaklanarak daha bilinçli yaşarız. Tiny house’lar, genellikle 10 metrekare ile 50 metrekare arasında tekerlekli veya sabit olarak tasarlanan tam teşekküllü evlerdir. Her geçen gün daha da fazla insan dünyamıza kötü davranmaya devam etmememiz gerektiğinin bilincine varmaktadır.  Sınırsızca tüketime odaklanan toplulukların çevre üzerindeki muazzam olumsuz etkisi de yadsınamaz.  İnsanlar artık bu gidişatı değiştirecek bir harekete katkıda bulunmak istemektedir. Bu amaçla Tiny House’da yaşamak mükemmel bir seçenektir. Bu tarz evlerin normal evlerden çok daha az atık malzeme ürettiği biliniyor.  Normal bir eve göre daha az atık üretir, daha az enerji ve su kullanırız.
  3. Zaman kazanmanızı sağlar. Tiny house’un temizliği ve bakımı için çok zaman harcamamız gerekmez. Bu da hayatımızda bizim için daha önemli olan şeylere odaklanma imkanı sağlar. Her şeyin bir yeri olduğu için ortalığı dağıtacak yerimiz kalmaz.
  4. Estetik yapılardır. İyi tasarlanmış bir tiny house öncelikle hayal gücümüze hitap eder. İnsanlar bu evleri satış değerini göz önünde bulundurarak değil de daha çok mümkün olan en iyi yaşam deneyimine sahip olmak amacıyla yaptırır. Normal konut piyasasında güzel bir tasarım genellikle kullanım alanının metrekare büyüklüğünden sonra gelir. Kişisel seçimler ikinci planda kalır ve beton alan için para ödemiş oluruz. Tiny house’lar bizi en iyi ifade edecek şekilde tasarlanırlar. Evimizin tam olarak istediğimiz gibi olmasını ve içinde güvenli bir şekilde yaşayabilmeyi isteriz. Tiny house’lar genellikle küçük şirketler tarafından inşa edildiğinden evlerin tasarımında ve yapımında çok daha fazla düşünce ve işçilik bulundurur. Son zamanlarda profesyonel destek veren büyük firmaların sayısı da bir hayli artmıştır.
  5. Para tasarrufu sağlar. Konut maliyetlerinin hızlı yükselişi ev sahibi olmayı giderek zorlaştırıyor. Çok fazla borç yüküne girmeden ister birikimlerimizle istersek de bankadan kredi çekerek tiny house sahibi olabiliriz. Tiny house’da kullanılan su, elektrik ve gaz miktarı normal bir evden çok daha düşüktür.  Bunun yanı sıra birçok minik ev, güneş panelleri ve pillerden faydalanarak kendi enerjisini üretecek şekilde donatılmıştır ve bu da maliyetleri daha da azaltır. Eşya için fazla yer olmadığından yeni bir şeyler satın alırken bilinçli karar vermek gerekir.  Daha büyük evlerde yaşayan insanlara göre daha az tüketim yaparsınız.
  6. Sosyal bağlantılar kurmamızı sağlar.Evde geçireceğimizden zamandan daha fazla dışarıda vakit geçirmemiz anlamına gelir.  Çamaşır makinemiz yoksa çamaşırları başka bir yere götürmemiz gerekecektir.  Wi-Fi’miz yoksa e-postalarımızı almak için kütüphaneye veya bir kafeye gitmek isteyeceğiz. Çoğu zaman insanları tiny house yaşam tarzına yönelten yukarıda belirtilen nedenlerin bir kombinasyonudur.  İnsanları geri tutan şey ise; bilinmeyen korkusu, kısıtlayıcı mevzuatlar ve bunun ‘yapılabilir’ olup olmadığı sorusudur. Oysa ki tiny house hareketinin üyelerinin deneyimleri çoğunlukla olumludur! Tiny house satın almadan önce kiralamanızı veya ülkemizde son zamanlarda gelişen tiny house konseptli otellerde konaklayarak deneyimlemenizi tavsiye ederiz.
tinymode.co
tinymode.co
Tiny House Fiyatları ne kadar?

Fiyatları öncelikli olarak tasarım, kullanılacak malzemenin kalitesi, ne kadar büyüklükte olacağı, kat sayısına göre değişkenlik gösterecektir. 150.000 bin liradan 800.000 bin liraya kadar tiny house bulmak mümkün. Neye ihtiyaç duyduğunuz ve bütçeniz tiny house seçiminizi belirleyecektir.

Yasal mevzuat nedir?

Tiny house ile modüler evler, prefabrik evler, iskelet kabin evler, ağaç evler, konteyner evler karıştırılmaktadır. Tiny house römork üzerine kurulu tekerlekli hareket edebilen araç olarak değerlendirilir. Tip onay belgesi bulunan, plakalı ve ruhsatlı yasal olarak “karavan” olan bir araçtır ve karayolları yönetmeliği çerçevesi içerisinde üretilir. Karayolları yönetmeliklerine tabiidir ve imar izni gerektirmeksizin istenilen imar planındaki arsaya konulabilir. Bu durumda yasal olarak park etmiş bir karavan olarak tanımlanmaktadır.

Diğer söz konusu yapılar için imar kanunu geçerli olacaktır.

İmar Kanunu: yapıların plan, fen, sağlık ve çevre şartlarına uygunluklarını sağlamak amacıyla düzenlenmiş bir kanunudur.

Tiny Mode  sürdürülebilir ve organik yaşantıyı; işlevsellik, lüks tasarım ve kalite ile buluşturuyor. 

Karavan Almadan Önce Sorulması Gereken Sorular

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments