test
19 Haziran 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaSosyal SorumlulukAğaç Kardeşliği Projesi

Ağaç Kardeşliği Projesi

Yardımseverlik koşusu yapan gönüllü koşucuların desteğiyle hayata geçirilen bir doğa eğitimi ve ağaçlandırma projesi olan Ağaç Kardeşliği Projesi ile çocukların doğada deneyerek ve yaşayarak öğrenmelerine destek olarak doğa ile giderek azalan ilişkilerini güçlendirmeleri hedefleniyor.

Ağaç Kardeşliği Projesi. Yardımseverlik koşusu yapan gönüllü koşucuların desteğiyle hayata geçirilen bir doğa eğitimi ve ağaçlandırma projesi olan Ağaç Kardeşliği Projesi ile çocukların doğada deneyerek ve yaşayarak öğrenmelerine destek olarak doğa ile giderek azalan ilişkilerini güçlendirmeleri hedefleniyor. Projeyi destekleyen gönüllü koşucuların yarattığı her 150 TL’lik bağışla; bir çocuk-doğa eğitimi programına katılıyor ve projenin her yılı için belirlenen 1 ilde Hayrettin Karaca Ağaç Kardeşliği Ormanı oluşturuluyor. “Hayrettin Karaca Ağaç Kardeşliği Ormanları” ile ağaçlandırma ve erozyonla mücadeleye katkı sağlayan proje,  2016 yılından bu yana Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle uygulanıyor.

Projede, ilkokul 3. ve 4. sınıf çocukların doğayı deneyimleyerek öğrenmeleri; ekosistem, endemik bitki, biyolojik çeşitlilik gibi kavramları tanımaları, tohum yetiştirme sürecini gözlemlemeleri ve farkındalık kazanmaları amaçlanıyor. Bu kapsamda okullarda öğretmenler ve TEMA Vakfı gönüllülerinin desteğiyle; afiş, sunum, gözlem defteri, gözlem kutusu, yaprak çarkı ve ağaç kartları gibi eğitici materyaller içeren ve ilkokul seviyesindeki çocuklara özel hazırlanan kısa süreli etkinlikler uygulanıyor. Ayrıca çocukların kendi yörelerine özgü tohumlardan kendi fidanlarını yetiştirmeleri sağlanarak, çocukların tohumdan fidana bir ağacın büyüme sürecini deneyimlemeleri sağlanıyor.

Proje kapsamında şimdiye kadar Türkiye’nin 80 ilindeki yaklaşık 38.500 çocuğa ulaşıldı. 2016 ve 2018 yılında Çanakkale Biga’da, 2017 yılında Balıkesir Bandırma’da, 2019 ve 2020’deEdirne’de ve 2021 yılında Eskişehir’de olmak üzere 6 hatıra ormanı oluşturuldu. Yaklaşık 38.500’ü  çocukların proje kapsamında kendi yetiştirdikleri fidanlar olmak üzere oluşturulan 6 hatıra ormanındaki fidanlarla birlikte yaklaşık 77 bin fidan toprakla buluşturuldu. Projenin 7. yılı olan 2022 yılında projeye 6.000 çocuk dahil olacak ve Sivas’ta 7. hatıra ormanı oluşturulacak.

Tiny House Akımı

 

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments