test
19 Haziran 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Silfra Yarığı

İzlanda'daki Thingvellir Ulusal Parkı'ndaki Thingvallavatn Gölü'nde bulunan Silfra yarığı, Avrupa ve Amerika kıtalarını ayıran Atlantik yarığının bir parçasıdır. Kıtasal levhaların buluştuğu ve her yıl yaklaşık iki santimetre genişleyen, dünya yüzeyinde devasa bir çatlaktır. Atlantik Okyanusu'nun derin sularında bu çatlak çoğunlukla görülmez, ancak Silfra'da İzlanda buzullarının berrak erimiş suyu yarığı görünür kılar.

İzlanda’daki Thingvellir Ulusal Parkı’ndaki Thingvallavatn Gölü’nde bulunan Silfra yarığı, Avrupa ve Amerika kıtalarını ayıran Atlantik yarığının bir parçasıdır. Kıtasal levhaların buluştuğu ve her yıl yaklaşık iki santimetre genişleyen, dünya yüzeyinde devasa bir çatlaktır. Atlantik Okyanusu’nun derin sularında bu çatlak çoğunlukla görülmez, ancak Silfra’da İzlanda buzullarının berrak erimiş suyu yarığı görünür kılar.

Silfra Yarığı, Avrupa ve Amerika Kıtalarına Aynı Anda Dokunmak. İzlanda’da, Thingvellir Ulusal Parkı içinde, kaynak suyuyla dolu Silfra Yarığı’nın içine daldığınızda Kuzey Amerika ve Avrupa’ya dokunabileceğinizi biliyor muydunuz?

1789 yılında depremler nedeniyle oluştuğu düşünülen Silfra yarığı aslında tektonik plakalar arasında oluşmuş bir çatlak. Bu çatlak zamanla buzullardan süzülen saf tatlı sularla dolmuş. Bu yarığa dolan sular bir tür doğal filtreden geçtiğinden ve sürekli hareket halinde olduğundan dolayı da aşırı berrak. Suların berraklığı o kadar fazla ki şnorkelle daldığınızda dahi su altında depremler nedeniyle birbirinden ayrılan iki kıtayı ve suyun altındaki flora ile faunayı net olarak görebiliyorsunuz.

Çatlaktaki sular yıl boyunca 2 ila 4 derece arasında bir sıcaklıkta kaldığından kışın dahi donmuyor. Bu özelliği sayesinde Silfra dört mevsim dalış tutkunlarını ağırlıyor.

Bazı kısımları aşırı derin olan Silfra yarığında 18 metreye kadar dalış yapmak mümkün. Suya girmek istemeyenler içinse Silfra yarığının çevresi, eşsiz güzellikte cları, yürüyüş parkurları ve uçurum manzaraları ile doğaseverlere unutulmaz bir deneyim vadediyor.

Rekreasyon ve Doğa Sporları

 

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments