test
25 Haziran 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Plaj Sandalyesi

Plaj sandalyesi yapımında kullanılan malzemeler nelerdir?  Plaj Sandalyesi özellikleri nelerdir? Plaj Sandalyesi Çeşitleri nelerdir? Dört mevsimi ayrı güzelliklerde yaşayan ülkemiz, yaz aylarında beraber doğa ve tatil sevenlere çok fazla seçenek sunar. Sahili sevdiğimi söylediğimde, birçoğunuzun benimle aynı fikirde olacağına eminim. Güneş, turkuaz mavi sular, sıcak kum ve denizden esen meltem. Tek ihtiyacınız olan sandalyeniz, bir havlu ve biraz güneş kremi. Ayak parmaklarınız kumda deşarj olurken, oturmayı seçebileceğiniz pek çok seçenek var. Plaj sandalyelerini incelediğinizde çok farklı özelliklerinin olduğunu farkedeceksiniz. Bir sonraki favori plaj sandalyeniz hakkında tüm detayları sizler için derledik.

Plaj sandalyesi,  Yapımında kullanılan malzemeler nelerdir?  Özellikleri nelerdir? Çeşitleri nelerdir?

Dört mevsimi ayrı güzelliklerde yaşayan ülkemiz, yaz aylarında beraber doğa ve tatil sevenlere çok fazla seçenek sunar. Sahili sevdiğimi söylediğimde, birçoğunuzun benimle aynı fikirde olacağına eminim. Güneş, turkuaz mavi sular, sıcak kum ve denizden esen meltem. Tek ihtiyacınız olan sandalyeniz, bir havlu ve biraz güneş kremi.

Ayak parmaklarınız kumda deşarj olurken, oturmayı seçebileceğiniz pek çok seçenek var. Plaj sandalyelerini incelediğinizde çok farklı özelliklerinin olduğunu farkedeceksiniz. Bir sonraki favori plaj sandalyeniz hakkında tüm detayları sizler için derledik.

"<yoastmark

Plaj sandalyesi yapımında kullanılan malzemeler nelerdir?

Plaj sandalyeniz için en önemli hususlardan biri kullanılan malzemedir. Sandalye yapımında kullanılan malzeme, sandalyenin ağırlığını, dayanıklılığını ve en önemlisi konforunuzu etkiler.

 • Alüminyum: Hafif ve sağlam olduğu için plaj sandalyeleri için popüler bir malzemedir. Dayanıklı çerçeveye sahiptir ve bakım açısından çok fazla bir şeye ihtiyaç duymaz. Paslanmaya ve hava koşullarına karşı dayanıklıdır.
 • Ahşap: Plaj sandalyesi için dayanıklı bir seçenektir. Plaj sandalyenize zarif ve şık bir görünüm kazandırır. Tipik olarak sert ağaçtan veya masif meşeden yapılırlar. Ahşap plaj sandalyeleri, hava şartlarına dayanır ve oldukça uzun bir süre sizi idare eder.
 • Çelik: Güçlü bir seçenek arıyorsanız, çelik plaj sandalyeleri size en fazlasını verir. Çelik çerçeveli bir sandalye, genellikle dışarıda uzun bir dayanım sağlaması için elektrostatik toz boya ile kaplanır. Sıfır yerçekimi sandalyeleri çelikten yapılmıştır. Bunlar, bulunması daha zor bir sandalye olma eğilimindedir. Genellikle en pahalı olanlardır.
 • Plastik: Plastik sandalyelerin ucuz olduğu yaygın ancak yanlış bir düşüncedir. Genellikle en uygun fiyatlıdırlar ancak diğer seçeneklere göre daha dayanıklıdırlar. Ayrıca tuzlu suya ve bakteri üremesine engeller. Plastik sandalyeler de geri dönüştürülmüş plastikten yapılabilir.

"<yoastmark

Plaj Sandalyesi özellikleri nelerdir?

Plaj sandalyesi satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Alışverişinizi yaparken tüm bu noktaları düşünürseniz size en uygun sandalyeyi seçebilirsiniz.

 • Malzeme: Sadece sandalye çerçevesinin asıl malzemesi değil, sandalyedeki malzemenin geri kalanı da önemlidir. Dikkate alınması gereken birde kumaş var. Dışarıda olmayı tolere edebilen, dayanıklı, çabuk kuruması, küf ve lekelere karşı dayanıklı olmasını isteriz. Mükemmel plaj sandalyesi olabilmesi için malzemenin suya ve solmaya karşı dayanıklı olmasını gerekir.
 • Yükseklik: Sandalyenizi aramadan önce, kumdan ne kadar uzakta oturmak istediğinize karar vermelisiniz. Kuma daha yakın olan sandalyeler, güneşte esneme ve uzanmanıza izin verir. Ayağa kalkmak istediğinizde kumdan daha yüksek olan sandalyelerden kalkmak daha kolaydır.
 • Konfor: Bu açık bir ifade gibi görünüyor ancak söylenmesi gerekiyor. Sandalyenin oturmak için rahat olmasını isteriz. Eğer otururken rahat değilseniz, size bir faydası olmayacaktır.
 • Kullanım kolaylığı: Çoğu zaman plaja şezlongunuzu taşımıyorsunuz. Kolayca taşıyabileceğiniz ve kurabileceğiniz bir tane olsun isteriz. Sahildeyken, mekanınızı kurmak için çok fazla zaman harcamak istemeyiz. Sandalyenizi eller serbest taşımanıza izin veren bir tane bulabilirseniz. Yapabileceğiniz bir sandalye istiyorsanız, tamamen yatabilen bir sandalye aramalısınız.
 • Özellikler:Birçok sandalye, bardak tutucular, gölgelik, yatar pozisyonlar ve taşıma kulpları veya kayışları gibi ek özellikler sunar. Bazılarında sırt çantası askısı bile var.

"<yoastmark

Plaj Sandalyesi Çeşitleri nelerdir?
 • Klasik Plaj Sandalyesi: Genellikle kumdan yaklaşık 5 cm yukarıdadır. Bu sandalye ile kumda oturmak zorunda değilsiniz ama bacaklarınızı ve ayaklarınızı kuma derinlemesine uzatabilirsiniz. Suyun kenarlarına oturabilir ve üzerinize sıçramasına izin verebilirsiniz.
 • Şezlong: Dilimize Fransızcadan geçmiş kelimedir.(Fransızca chaise longue: “uzun sandalye”) Dünya genelinde 19. yüzyılın sonlarında popüler olmaya başlayan şezlong, genellikle tahta çerçevesi ve kumaş oturağı olan sandalye türüne denir. Günümüzde çok fazla marka model bulmanız mümkün. Sahilde kestirmeyi seviyorsanız, şezlong en iyi seçenektir. Yastıklı bir koltuk başlığı olarak yastıklı bir şezlong bekleyebilirsiniz. Bu size biraz daha rahatlama olanağı sağlar. Birçok şezlong, şık ve genellikle birden fazla uzanma pozisyonuna sahiptir, bu da onları inanılmaz derecede ayarlanabilir hale getirir. Yüzüstü ya da sırt üstü uzanabilirsiniz. Bu sandalyelerle ilgili olumsuz bir nokta, taşımalarının genellikle zor olmasıdır.Şezlongların çoğunda dolgu yoktur, ancak dolgulu pahalı üst düzey modelleri bulabilirsiniz. Üst düzey seçeneklerde bulunan bazı ergonomik seçenekler bulabilirsiniz. Bunlara ekstra destekli bir boyun yastığı, bel yastıkları ve sıfır yerçekimi koltukları dahildir.Sıfır yerçekimi koltuk bulmak zordur ve sandalyenin maliyetini önemli ölçüde artırır. Bu sandalyeler olağanüstü bir rahatlama ve rahatlık sağlar. Ayak dayama yerleri de olabilir.
 • Sırt Çantalı plaj sandalyesi: Yürümeniz gereken bir kumsaldayken sırt çantalı plaj sandalyesi size yardımcı olacaktır. Bu plaj sandalyesi, sırt çantası olarak sırtınıza taktığınız sandalyedir. Hafiftirler ve oturmaya hazır olduğunuzda onları bir sandalyeye dönüştürebilirsiniz.Diğer eşyaları da sırt çantanızda taşıyabilirsiniz.
 • Çocuklar özel Plaj Sandalyeleri: Hayatınızdaki minikler için özel olarak tasarlanmış plaj sandalyeleri vardır. Çocuklar için ideal boydadırlar. Genellikle üzerlerinde eğlenceli bir baskı veya hayvan teması bulunur. Bu sandalyeler, onları eğlenceli ve çekici kılan parlak renklere sahiptir. Plajda kendi sandalyesine sahip olmak çocuklara kendilerini özel hissettirir. Bu sandalyeler, çocukların daha küçük vücutlarına uyacak şekilde tasarlanmıştır. Genellikle alüminyum çerçeveler gibi dayanıklı yapılardan yapılırlar. Polyester kumaş, çocuğunuz üzerine ne dökerse döksün temizlemesi kolaydır.
 • Sıfır Yerçekimi Plaj Sandalyesi: Zero Gravity Plaj Sandalyeleri, NASA tarafından uzaya fırlatma sırasında astronotların oturması için tasarlanan sıfır yerçekimi sandalyelerinden ilham aldı. Vücutlarına binen gerilimi azaltmak için daha rahat bir pozisyonda oturmalarına yardımcı olur. Bu sandalyeler, ağırlığınızı vücudunuzdaki tüm baskı noktalarına dağıtarak ağırlıksız hissetmenize yardımcı olur. Sıfır yerçekimi sandalyesi, omurgamızdaki baskıyı gidermeye ve bacaklarımızda düzgün dolaşımın sağlanmasına yardımcı olur. Bu sandalyeler tamamen düz bir konuma yaslanmaz. İzin verdiği hareket aralığında çok sayıda yaslanma pozisyonuna sahiptir.
 • Kanopi plaj sandalyesi: Kendisine bağlı bir gölgelik olması dışında klasik plaj sandalyesine benzer. Plaj gölgeliği, sıcak güneşten korunmamız için sandalyenin arkasına yapıştırılmıştır. Güneş gözlüğü olmadan gölgelik altında güneşin altında oturabileceğiniz kadar gölge olacaktır.
 • Yastıklı Plaj Sandalyeleri: Ekstra konfor için arka kısımda köpük ve oturma yeri olması dışında klasik plaj sandalyesine benzer. Sırtınızı ağrı ve sızılardan korumaya yardımcı olur. Yastıklı bir kol dayanağı olan yastıklı bir plaj sandalyesi bile bulabilirsiniz.
 • Katlanır Plaj Sandalyesi: Bulabileceğiniz en yaygın plaj sandalyesi türüdür. Aynı zamanda plaj için bulabileceğiniz en basit sandalyedir. Çoğu alüminyumdan yapıldığı için bu sandalyeler inanılmaz derecede hafiftir. Ahşap veya plastik versiyonlarda katlanır bir plaj sandalyesi de bulabilirsiniz. Genellikle döşeme konusunda fazla bir alternatifi yoktur. Koltuk yüksekliği 23 cm ila 30 cm arasında değişir. Bu sandalyeler hiçbir şekilde ayarlanamaz ve bu nedenle konumu veya açıyı değiştiremezsiniz. Bu sandalyelerle ne görüyorsanız onu alırsınız.
 • Kum Plaj Sandalyesi: Şezlonga benzeyen ancak daha zarif bir eğriye sahip olan bir sandalyedir. Sandalye basit bir tasarıma sahiptir ve bacak ve sırt problemleri olan birisi için en iyi seçenek olmayabilir. Bu sandalyeler, özellikle gevşek olan kum üzerinde geleneksel bir şezlongdan daha stabildir ve yere yakındır. Bu sandalyeler çocuklar ve çoğu yetişkin için idealdir, ancak yaşlılar için iyi bir seçenek değildir.
 • Ahşap Plaj Sandalyesi: Ahşap bir çerçeveye sahip ve zarif görünen rahat bir sandalyedir. Bu sandalyelerin bardak tutucuları vardır ve konserler ve barbeküler gibi plajda olmayan etkinlikler için idealdir. Dilerseniz ahşap plaj sandalyenizi oyma yaptırabilirsiniz. Birçok ahşap sandalye el yapımıdır ve masif meşe ağacı gibi farklı ahşap türlerinden yapılabilir. Ahşap iyi bir ısı iletkeni değildir, bu nedenle güneşte otururken sandalyenin çerçevesinin ısınması konusunda endişelenmenize gerek yoktur.
 • Plaj Hamağı: Plaj hamağı tipik bir plaj sandalyesi olmasa da genellikle sahilde bulabileceğiniz bir şeydir. İçinde oturabilir ve sudan gelen ılık esintinin tadını çıkarabilirsiniz. Plaj hamaklarının kendi çerçeveleri vardır ve bunları istediğiniz yere koyabilirsiniz.
 • Kamp Sandalyesi: Kamp sandalyesi hafif ve taşıması kolaydır. Bir kamp sandalyesi, nerede olursanız olun, plaj da dahil olmak üzere, arkanıza yaslanıp rahatlamanıza olanak tanır. Bunlar temel sandalyelerdir ve sandalyede oturan kişinin ihtiyaçlarına uygun olduğundan emin olmak için farklı boyutlarda gelirler. Bu sandalyeler ekonomiktir ancak modele bağlı olarak hızlı bir şekilde pahalı olabilir.
 • Yaşlılar için Plaj Sandalyesi: Yerden diğerlerinden daha yüksekte olan sandalyedir. Bu, yaşlıların sandalyeden daha kolay oturmasını ve kalkmasını sağlar. Bu tip sandalyeler, sandalyede oturanlara sırt desteği sağlar. Bu arkadaki baskıyı gidermeye yardımcı olabilir. Ayarlanabilir olması oturmayı daha rahat hale getirmek için sandalyenin konumunu hareket ettirebilirsiniz. Bu sandalye ile ailedeki herkes günü sizinle birlikte kumsalda geçirebilecek.
 • Bardaklıklı Plaj Sandalyesi: Sandalyeye yerleşik içecek tutucuya sahiptir. Bu sandalye, elinize yakın bir yerde bir içecek ile sahilde rahatça oturmanıza olanak tanır. Hava akışına izin veren dayanıklı çerçevelere ve ağ malzemesine sahiptirler. Bu tip sandalyelerde genellikle ekstra eşyaları saklamanıza izin veren cepler bulunur.
 • Şişirelebilir Hava Şezlongu: Bulabileceğiniz en eşsiz plaj sandalyelerinden biridir. Ayrıca gerçekten yüksek bir ağırlık taşıma limiti vardır. Yaklaşık yarım kilo ağırlığıyla 180 kilodan fazla taşıyabilir. Kendi kendine ve hızlı şişecek bir tüpü vardır. 4 ila 8 saate kadar şişirilmiş olarak kalacaktır ve daha sonra tekrar şişirilmesi gerekebilir. Vücut şeklinize kolayca uyum sağlayacaktır. Koltuk, kanepe veya yatak olarak kullanılabilir.

Ekoterapi, İnsan-Doğa Arasındaki Karşılıklı Şifa

 

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments