17 Nisan 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

İklim Manifestosu

Türkiye’den ve dünyadan önemli katılımcıların katkılarıyla gerçekleşen Müsiad Vizyoner etkinliği Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sektör temsilcilerini, aktivistleri,  iş insanlarını, ekonomi ve kalkınma konularına ilgi duyanları bir araya getiren etkinlikte özellikle teknoloji ve iklim konuları ele alındı.

Müsiad’dan İklim Manifestosu. Türkiye’den ve dünyadan önemli katılımcıların katkılarıyla gerçekleşen Müsiad Vizyoner etkinliği Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sektör temsilcilerini, aktivistleri,  iş insanlarını, ekonomi ve kalkınma konularına ilgi duyanları bir araya getiren etkinlikte özellikle teknoloji ve iklim konuları ele alındı. Dijitali fark et, Dönüşümü fark Et, Girişimi Fark Et, İklimi Fark Et ve Değerleri fark et başlıklarında yapılan panellerde iklim sorunlarına dikkat çekildi.

Müsiad’dan İklim Manifestosu
Müsiad’dan İklim Manifestosu

Karbon ayak izi, tasarrufun önemi ve yenilenebilir enerji gibi başlıkların ele alındığı konuşmalarda hem dini hem de kültürel değerlerimizde geçmişten beri süregelen, canlı ve tabiat sevgisinin altı çizildi. Ülkemiz insanlarının “ yaş kesen baş keser ” anlayışının hâkim olduğu bir medeniyetin mirasçısı olduğu vurgulandı.

Etkinlikte konuşan Nobel Barış ödülü sahibi aktivist Tawakkol Karman “Çevremizi korumalı, gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmalıyız” derken Müsiad Genel Başkanı Mahmut Asmalı da “dünya ikliminin geleceği birkaç ülkenin menfaatinden daha önemli” açıklamasını yaptı. Ayrıca MÜSİAD tarafından oluşturulan iklim manifestosu açıklandı.

Yayınlanan 10 maddelik manifesto şu şekilde:

  1. Yenilenebilir enerjinin sürdürülebilir bir şekilde artarak kullanımını destekliyor, genel merkezimizde yeşil enerjiden üretim sağlayarak net sıfır emisyon yolunda ilerleyeceğimizi açıklıyoruz.
  2. Yeşil hidrojen, yeni nesil batarya, karbon yakalama ve yenilenebilir gaz teknolojilerinin geliştirilmesi için MÜSİAD ekosisteminde çalışmalar yapacağız.
  3. Döngüsel ekonomi ile bir endüstriyel atığın diğeri için ham madde veya enerji olacak şekilde endüstriyel simbiyozun artırılmasını ve Organize sanayi bölgelerinde yeşil üretime geçişte üyelerimiz ile birlikte destek vereceğimizi açıklıyoruz.
  4. Enerji verimliliği ve enerji tasarrufu için sanayicilerimize yönelik farkındalık çalışmaları yapacağımızı bildiriyor, Enerji verimliliği veri tabanı oluşturulmasını desteklediğimizi beyan ediyoruz.
  5. Türkiye’nin gittikçe azalan su kaynaklarının verimli kullanılması için tarımda salma sulamaya alternatifleri ve sanayide döngüsel su kullanımına yönelik her türlü çalışmanın destekçisi olacağımızı bildiriyoruz.
  6. Sıfır atık politikasını destekliyor, MÜSİAD’ın üyelerini iklim değişikliğinin etkilerine karşı sürekli bilgilendirileceğini, gerçekleştireceği her organizasyonu ve sivil toplum çalışmalarını karbon salımı açısından değerlendirerek aksiyon alacağını açıklıyoruz.
  7. İklim değişikliği süreci ile ülkemiz için iklim diplomasisinin öneminin arttığının farkında olarak, MÜSİAD’ın yurt dışı ve yurt içi tüm platformların iklim diplomasimizin geliştirilmesi için devletimiz tarafından yapılacak her çalışmaya destek sağlayacağımızı beyan ediyoruz.
  8. Türkiye’de Emisyon Ticaret Sisteminin şartlara uygun altyapı ile oluşturulmasını talep ediyoruz.
  9. Milyonlarca insanın yaşadığı yerleri terk etmek zorunda kalabileceğini ve iklim mültecisi olabileceğini görüyor, MÜSİAD’ın uluslararası misyonu ile iklim mülteciliği çalışmaları yürüteceğimizi beyan ediyoruz.
  10. Dünyada %30’a varan küresel gıda israfının azaltılması için MÜSİAD değerlerinden hareketle devlet politikası oluşturulmasını talep ediyor ve politikaya koşulsuz destek sağlayacağımızı açıklıyoruz.

Rekreasyon ve Doğa Sporları

 

Önceki İçerikHava Sporları
Sonraki İçerikKars Çıldır Erzurum Turu
İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments