test
19 Haziran 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaEditörün SeçimiKamp İçin Mat Seçimi

Kamp İçin Mat Seçimi

İyi bir gece uykusu yatağınızda başlar. İster evinizdeki yatak odanızda sıcacık bir yatak olsun, ister ormanda geçireceğiniz hafta sonu için seçeceğiniz ikili uyku tulumu olsun, konfor çok önemli. Dış mekan ekipmanları söz konusu olduğunda her şeyde olduğu gibi bir karar vermeden önce ne aradığınızı bilmeniz gerekir.

Kamp için mat seçimi, İyi bir gece uykusu yatağınızda başlar. İster evinizdeki yatak odanızda sıcacık bir yatak olsun, ister ormanda geçireceğiniz hafta sonu için seçeceğiniz ikili uyku tulumu olsun, konfor çok önemli. Dış mekan ekipmanları söz konusu olduğunda her şeyde olduğu gibi bir karar vermeden önce ne aradığınızı bilmeniz gerekir.

Ne Tür Kamp Matları Vardır?

Her şeyden önce, üç ana uyku yatağı türü vardır, bu nedenle hangisinin sizin için doğru olduğuna karar vermeniz gerekecektir. Çeşitli açık hava etkinlikleri ve farklı yolculuklar yapan bazı kişilerin birden fazla kamp yatağı olabilir. Dış mekan malzemeleri koleksiyonunuza yeni başlıyorsanız, her yönden bir kamp matı ile başlamak iyi olur.

Üç ana kamp matı türü vardır: havalı matlar, kendiliğinden şişen matlar ve kapalı hücreli köpük matlar. Her yatağın kullanım amacı ve ortamı olacaktır, bu nedenle bu özellikleri not etmek önemlidir.

Kapalı Köpük Kamp Matı

Seyahat için kolay sarılabilen ve yatağınızı yapma zamanı geldiğinde serilebilen açık mavi köpük pedleri hatırlıyor musunuz? Bu mavi matlar, bir tür kapalı köpük şilte olarak bilinir. Bunlar en temel sırt çantası matlarıdır ve çok hafiftirler ve genellikle ucuz bir seçenektir. Mat, küçük kapalı hava hücreleriyle doldurulmuş yoğun bir köpükten yapılmıştır, bu nedenle bu adı alır.

Kapalı köpük şilte genellikle oldukça hafiftir, ancak esasen kalın olmadıkları için her zaman en fazla konforu sağlamazlar. Kalın bir şiltenin gerekli olmadığı aşağı yukarı düz arazide kamp yapıyorsanız, kapalı köpük şilte gayet iyi iş görür.

Orjinal açık mavi dışında farklı renklerde ve çıkıntılı daha yeni tasarımlar bulabilirsiniz. Bazıları diğerlerinden daha kalın olacak ve daha düşük sıcaklıklarda kullanılabilmesi için bir yalıtım katmanına veya ek parçasına sahip olacaktır.

Z şeklinde kıvrılan veya kıvrılan kapalı köpük hücreleri bulabilirsiniz. Sert ve sağlam olma eğilimindedirler ve biraz hantal olabilirler, bu nedenle alan bir sorunsa kapalı köpük hücre en iyi seçenek olmayabilir.

Artıları:

 • Hafif
 • Ucuz
 • İyi yalıtım sunar

Eksileri:

 • Daha az konforlu
 • Genellikle sert ve sağlam
 • Hacimli yapıya sahip
Şişme Kamp Matı

Şişme matlar, yapıldıkları malzemeler ve kullanılan teknolojiler nedeniyle genellikle biraz daha pahalıdır. Genellikle çok hafiftirler ve sırt çantasına sığacak şekilde küçük, kullanışlı bir boyuta kolayca paketlenebilir.

Havalı yataklar daha çok üç mevsim kullanım için tasarlanmıştır, ancak bazıları sıcaklığınızı artıracak şekilde çalışan yalıtım veya yansıtıcı bir katman içerir. Sıkı köpük şilteler yerine havalı şilteler olan daha birçok kış kampı seçeneği bulacaksınız.

İyi bir gece uykusu için kalın bir yatağa ihtiyaç duyan biriyseniz, havalı yatak iyi bir seçimdir. Birden fazla farklı kalınlıkta seçim yapabileceğiniz çeşitli seçenekler vardır. 3 inç kalınlığa kadar şişebilen, ancak sırt çantanızda taşıyabileceğiniz kadar küçük olan bir şişme mat bulabilirsiniz. Minimalist olsanız da olmasanız da, onları sırt çantalı gezginler için en iyi seçim yapan şey budur.

Havalı yatakların ağzınızla, bir pompayla veya Therm-a-Rest yataklarının çoğunda kullanılan bir SpeedValve ile şişirilmesi gerekir. Çok nadir olmasına rağmen, ağızla şişirilen bazı matların içeride nem tutmaya başlayabilir.Mat içerisinde sıkışmış nem, şiltenin performansını etkileyebilir ve hatta sıcak yaz aylarında küf oluşumuna neden olabilir.

Bazı hava yataklarında yerleşik bir el pompası bulunur. Bunlar, daha maliyetli olmalarına rağmen harikadırlar çünkü nefesinizin içeride hapsolma ihtimalini ortadan kaldırırlar.

Dahili el pompası olmayan şişme yataklar ayrı olarak satın alınabilir. Bazen bir yastık olarak da kullanılabilen bir pompa bulabilirsiniz. Pompayı ayrıca satın alıyorsanız, yatağınızla uyumlu olduğundan emin olmanız önemlidir.

Bazıları yatağınızda ne kadar fazla hava olursa o kadar iyi olduğunu düşünse de, durum her zaman böyle değildir. Bir şişme yatak çok fazla pompalanırsa, çok sert hissedebilir ve sırt kaslarında ağrıya neden olabilir. Size uygun olanı bulana kadar yatağınızdaki hava miktarı ve farklı kalınlıklarda deneyiniz. Genel olarak kalçanızın zemine değmeden dalmasını sağlayan bir kalınlık rahat bir kalınlık ayarı olacaktır.

Artıları:

 • Rahat
 • Hafif
 • Kompakt
 • Yalıtım seçenekleri

 

Eksileri:

 • Daha pahalı
 • Nemin içeride kalma olasılığı (ağızdan şişirilirse)
Otomatik Şişme Matlar

Üçüncü tip kamp matı, kendiliğinden şişen mattır. Bunlar genellikle güçlü kumaş yapısına ve kısmen daha fazla dayanıklılığa sahip bir şey arayanlar için en iyi seçenektir. Otomatik şişme matlar havalı matlardan daha ucuzdur.

Kendinden şişen matlar, hava ve açık hücreli köpük kombinasyonundan oluşur. Araba kampı dahil her türlü kamp için idealdirler. Farklı boyutlar, farklı genişlikler ve kalınlıklar sunar, böylece en iyi gece uykusu deneyimi için sizin için mükemmel olanı bulabilirsiniz.

Bu matlar genellikle mükemmel bir yalıtım sunar ve havalı şilteler gibi, sertliği hava bırakılarak veya eklenerek kolayca ayarlanabilir.

Kendiliğinden şişen bir yatağın iki ana dezavantajı, genellikle temel kapalı köpük yatağınızdan daha ağır ve daha pahalı olmaları ve bir havalı yataktan daha az sıkıştırılabilir olmalarıdır.

Günün sonunda, her yatak tipinin artıları ve eksileri olacaktır. Sizin için doğru olanı bulmak, yapmayı planladığınız kamp türlerine ve bütçenize bağlıdır.

Artıları:

 • Rahat
 • Mükemmel yalıtım sunar
 •  Daha güçlü kumaşlar

Eksileri:

 • Daha ağır
 • Basit köpük pedlerden daha pahalı
 • Şişme matlar kadar kompakt değil

 

R-Değeri Nedir?

Bir kamp matı için alışveriş yaparken, ürün açıklamasında sıklıkla R-Değeri terimini göreceksiniz. R-Değeri, mat malzemesinden geçen ısı akışına karşı direncinin ölçümüdür. R-Değeri ne kadar yüksek olursa, ısının akmasına izin veren yatak malzemesinin direnci o kadar yüksek olur ki bu da yatağınızın daha iyi yalıtılmış olacağı anlamına gelir. Kış kampı için daha yüksek R-Değeri olan bir mat satın almak isteyeceksiniz. Kamp matınızi seçerken faydalı bir araç olabilecek R-Değeri ile ilişkili bir sıcaklık aralığı vardır.

Kamp Matı
Kamp Matı
Kamp Matının Kullanım Amacı Nedir?

Bir kamp matının bariz kullanım amacı kamp yapmaktır, ancak yapmayı planladığınız kamp türü, ne tür bir mata ihtiyacınız olduğuna karar vermede rol oynayacaktır. Arabayla kamp yapıyorsanız, hafif ve kompakt bir şilte çok önemli değildir çünkü şilteyi arabadan kampa çok uzağa taşımanız gerekmeyecektir. Öte yandan, sırt çantasıyla seyahat etmek hafif ve kompakt bir donanım gerektirir, bu nedenle buna uyan bir mat şarttır.

Her matın kendi ideal ortamı ve kullanım amacı vardır bu nedenle kamp yaparken en iyi gece uykusunu almanızı sağlamak için akıllıca seçim yapın.

Araba ile kamp

Tahmin ettiniz, araba kampında genellikle sıfır ağırlık ve boyut kısıtlaması vardır, bu nedenle piyasadaki en rahat yatağı seçebilirsiniz. En yastıklı gece uykusu için kendiliğinden şişen şilteler veya kalın şişme şilteler arasında seçim yapın.

Bisiklet, Kayık veya Kano ile Sırt Çantasıyla Seyahat ve Seyahat

Beklediğiniz gibi, hafif ve kompakt bir şilte, her türlü sırt çantasıyla seyahat veya ekipmanınızı sırtınızda taşıdığınız seyahatler için idealdir. Bunun için, hafif, kendi kendine şişen bir yatak bulamadığınız sürece, bir şişme yatak en iyi seçiminizdir. Kompakt ve kullanışlı bir boyutta konfor ve hafifliği elde edersiniz.

Kış Kampı

Kar yağışının sizi yıldızların altında bir gece geçirmekten alıkoymasına izin vermeyenler için iyi yalıtımlı bir mat şarttır. Havalı yatak veya kendiliğinden şişen yatak bulabilirsiniz, ancak yalıtımlı olması ve kamp yapacağınız sıcaklıklar için yeterli olması çok önemlidir. Bazı matlar sentetik, bazılarında ise kuş tüyü yalıtım olacaktır. Kuş tüyü yalıtımlı bir şilte en fazla sıcaklığı sunacaktır, ancak sentetik yalıtımlar kadar sönümleyici iklimlerde iyi performans göstermeyebilir, bu nedenle önce araştırmanızı yapın.

Minimalistler

Günümüzde her türlü dış mekan ekipmanı gibi, kamp matları için de minimalist bir seçenek var. Minimalist bir sırt çantası gezisine gidiyorsanız, kesinlikle en kompakt matı isteyeceksiniz bu nedenle şişme mat en iyi seçeneğiniz olacaktır. Hafif bir şişme mat seçin ve sırt çantanızda neredeyse hiç yer kaplamayan makul bir boyuta kadar paketlenen bir şey alacaksınız.

 

Kamp Matı
Kamp Matı
Kamp Matlarının Özellikleri Nelerdir?

Kamp matları özelliklerle doludur her bir matın farklı spesifik özellikleri vardır. Özellikler, yalıtım tipi ve R-Değerinden uzunluk ve genişliğe kadar değişir.

 

R-Değeri ve Yalıtım

Yukarıda bahsedildiği gibi, R-Değeri daha yüksek olan yataklar daha iyi yalıtılacak ve daha fazla sıcaklık sağlayacaktır. Bu, kış kampları için kamp yatağı satın alırken dikkat edilmesi gereken bir özelliktir. Ayrıca, bir aşağı yalıtım tabakasına sahip olacak bazı matlar da vardır. Bunlar çok soğuk ortamlar için tasarlanmıştır ve tüm markaların matlarında yaygın olarak görülmez.

Çoğu mat sentetik bir yalıtım katmanına sahip olacaktır, çünkü yazın bile sizi yerden soğuğu hissetmemek için bir tür yalıtım gerekir. Bir kış matı, en az veya daha fazla R-Değeri 4’e sahip olmalıdır. Yazlık yataklar, R-Değeri 3 veya daha fazla olacaktır, ancak çok sıcak olacak ve sizi aşırı ısıtacak bir tane alma konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Uzunluğu genişliği

Uyku matları birden fazla uzunlukta mevcuttur ve bazı markaların aralarından seçim yapabileceğiniz farklı genişlikleri de vardır. Kısa boyluysanız daha kısa seçenekler var ve uzun boylular için uzun seçenekler var. Matınız için çok uzun olmaktan ve ayaklarınızın ucundan sarkmasından daha kötü bir şey yoktur. Çoğu ürün açıklaması matın uzunluğunu içerir, bu nedenle matınızın sizin için doğru uzunlukta olup olmadığını iki kez kontrol etmeyi unutmayın.

Genişlik de önemlidir. Sırt üstü yatıyorsanız ve kollarınız matın dışında ve yerdeyse, matınız büyük olasılıkla vücudunuz için çok dardır. Genişlik ve uzunluğun doğru olup olmadığını iki kez kontrol etmek için matınızı satın aldıktan sonra test etmek her zaman iyi bir fikirdir.

Ağırlık ve Paketli Boyut

Boyut ve ağırlık kısıtlamaları ile seyahat edenler için kamp yatağınızın ağırlığı ve ambalajlı boyutu daha önemli olacaktır. İdeal olarak, diğer ekipmanlarınızın yanı sıra sırt çantanıza sığacak kadar küçük bir şekilde paketlenebilen bir mat istersiniz. Ürün açıklamaları, ağırlığı da dahil olmak üzere matınızın ölçümlerini gösterecektir. Hafif matlar genellikle daha pahalıdır.

Şişirilip ve Söndürülme

Şişirilip söndürülmesi kolay bir mat çok önemlidir. Yüksek rakımda saatlerce yürüyüş yaptığınızda, matınızı şişirilmesi için daha fazla enerji harcamak yorucu ve muhtemelen tehlikeli olabilir. Günümüzde matlar kullanımı kolay ve rahat olan yerleşik pompalarla tasarlanmaktadır. Çadırınızı kurabilir, matınızı açabilir ve tek kolunuz veya ayağınızla kolayca pompalayabilirsiniz. İdeal olarak, matınızı pompalamak için ayakkabınızdan ziyade elinizi kullanmak istersiniz.Bu kazara mata zarar verme veya delinmeye neden olma riskini ortadan kaldıracaktır.

Kolay söndürülmeside önemlidir. Matızın havasının çıkması çok uzun sürüyorsa seyahat sürenizi kısaltıyorsunuz demektir.

Mat Şekli ve Tasarımı

Uyku tulumları gibi, bazı matlar da yerden ve ağırlıktan tasarruf etmek için farklı şekillerde mevcuttur. Konik matlar veya dikdörtgen matlar ve hatta bazı silindir biçimli matlar bulabilirsiniz. Farklı şekillerle birlikte farklı bölme yapısı ile gelir. Bazı matlar düz bir yüzeye ve görünüme sahip olurken, diğerleri dikey bölmelere, yatay bölmelere ve hatta çoklu bölmelere sahip olacaktır. Her mat belli bir neden için tasarlanmıştır.

Yatay bölmelere sahip bazı matlar bazen daha kalın bölmelere sahip olabilir. Bu daha büyük bölmeler siz uyurken sizi mattan yuvarlanmaktan alıkoyar. Diğer matlar, üst kısımda yastık görevi gören daha büyük bölmelere sahip olacaktır.

Bölme tasarımı bazen matın geri kalanı boyunca hareketi ortadan kaldırabilir, bu nedenle biri gece yarısı çadırdan çıkarken yatağınıza basarsa, hareketten uyanmazsınız. Bu teknolojilerden biri dalgalı yan bölmeler kullanan matlardır. Bu özel matlar ve bölme yapısı oturulduğunda ve tüm ağırlığınızı matın üzerine verildiğinde sert zemini hissetmezsiniz.

Kumaş ve Malzemeler

Bazı matlarda, uyku tulumunuzun kaymasını önleyen ve yerinde tutan bir yüz kumaşı veya malzemesi bulunur. Huzursuz uyuyanlar ve sıklıkla kendilerini yerde yatağın yanında uyanırken bulanlar için yüzey kumaşlı bir mat iyi bir seçim olabilir.

Yeni Kamp Matınızda Sağlıklı Uyuyun

Sağlıklı bir uyku, herhangi bir kamp gezisinin önemli bir parçasıdır. Yeni bir kamp matı satın alırken, sizin için doğru seçim olduğundan emin olmak için ormana girmeden önce bunu denemek çok önemlidir. Matlar herkesin rahatı düşünülerek tasarlanmamıştır, bu nedenle işinize yaramayan çok sayıda mat bulursanız cesaretiniz kırılmasın.

Doğru kamp matını seçmek, doğru uyku tulumunu seçmek ve doğru çadırı seçmek kadar önemlidir bu yüzden araştırmanızı yapın ve doğru olanı seçin. Kazananı bulduktan sonra, yatak odanı geride bırakmak ve yeni matınla yıldızların altında uyumak için sürekli bahane arıyor olacaksın.

Karavan Almadan Önce Sorulması Gereken Sorular

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments