test
17 Haziran 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaOutdoorKamp & KaravanKaravan İçin Ehliyet ve Ücretlendirmeler

Karavan İçin Ehliyet ve Ücretlendirmeler

Çekme karavanlar yarı römork sınıfına girer. 750 kg ve altında olan hafif römorklar için B, C, D sınıflarından herhangi birinden ehliyeti olanlar çekme karavan kullanımı için yeterlidir. Eğer çekme karavan ağırlığı yükle birlikte 750 kilogramın üzerinde ise BE sınıfı olarak geçen karavan ehliyeti mutlaka alınması zorunludur.

Karavan İçin Ehliyet Zorunluluğu Var Mı?

  • Çekme karavanlar için:Çekme karavanlar yarı römork sınıfına girer. 750 kg ve altında olan hafif römorklar için B, C, D sınıflarından herhangi birinden ehliyeti olanlar çekme karavan kullanımı için yeterlidir. Eğer çekme karavan ağırlığı yükle birlikte 750 kilogramın üzerinde ise BE sınıfı olarak geçen karavan ehliyeti mutlaka alınması zorunludur.
  • Motokaravanlar için:Motokaravan olarak satın alınan ya da midibüs, minibüs, panelvan gibi modifiye edilerek karavana dönüştürülen araçlar,  içerisine eklenen donanımlarla birlikte ağırlığı 3 bin 500 kilogramın üzerine çıkmadığı sürece B sınıfı ehliyetle kullanılabilir. 3 bin 500 kilogramın üzerine çıkan taşıtlar mevzuatta kamyon olarak geçer. Dolayısıyla B sınıfı ehliyet yeterli olmayacaktır. 3 bin 500 kilogramın üzerinde motokaravan kullanacaklar mutlaka C ehliyet almak zorundadır.
Karavan İçin Ehliyet Zorunluluğu Var Mı?
Karavan İçin Ehliyet Zorunluluğu Var Mı?

Karavanlar için Otoyol ve köprü geçiş ücretleri nedir?

Kullanmış olduğunuz karavanın tipine yani çekme karavan ya da motokaravan oluşuna göre geçiş ücretleri farklılık gösterir. Çekme karavanlar; 3 akslı oldukları için otoyollarda ve köprülerde 3. sınıf araç olarak geçer. Motokaravanlar 2. sınıf oldukları için çekme karavan kullanıcıları daha yüksek ücret ödemek zorundadır.

İstanbul’daki köprülerden geçiş ücretleri nedir?

  • 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden çekme karavan ya da motokaravan ile geçilmesi yasaktır.
  • Osmangazi Köprüsü geçiş ücretleri:

Motokaravan: 236TL

Çekme Karavan: 280TL

Diğer tüm otoyollarda da geçiş ücretleri farklılık gösterir. Güncel ücretler için www.kgm.gov.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Feribotlarda ise römork uzunluğu 6m’den fazla olmasına göre araç + karavan ücreti alınır.

Karavan Parkı:

En ideal park alanı karavanlar için özel yapılmış karavan park alanları olacaktır. Karavan sahiplerinin araçlarını nereye park edeceği ile ilgili özel kısıtlayıcı bir engel bulunmamaktadır. Araçta su tankını doldurmak, elektrik sağlamak, karavan tipine göre tuvalet gibi ihtiyaçlar oluşacaktır. Bunları göz önüne alarak park alanlarının seçimine özen gösterilmelidir.

Karavan Bakımıyla İlgili Yapabilecekleriniz

 

 

 

 

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments