test
25 Haziran 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaOutdoorKamp & KaravanKaravanın Tarihi Gelişim Süreci

Karavanın Tarihi Gelişim Süreci

Karavan; 15. yüzyıldan itibaren mal taşımanın işlevsel bir aracı olarak mütevazı bir başlangıçtan günümüzde seyahat ve eğlence endüstrisinin hızla gelişen bir sektörünü oluşturmaya kadar gelişmiştir.

Karavanın Tarihi Gelişim Sürecinde, karavan kelimesinin kökenine baktığımızda deve veya at üzerinde uzun seyahate çıkan ya da eşya taşıyan bir grup insanı belirtmek için kullanılır. Farsçada kervan, Arapçada kafile kelimesine karşılık gelir.

İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda için tanımı; Bir at arabasının arkasında çekilen ve hareketsizken mesken olarak kullanılan mobilyalı vagon ya da kasadır.

Türkçeye Farsça, Arapça ve İngilizceden geçmiştir.

Karavanın tarihi:

Karavan; 15. yüzyıldan itibaren mal taşımanın işlevsel bir aracı olarak mütevazı bir başlangıçtan günümüzde seyahat ve eğlence endüstrisinin hızla gelişen bir sektörünü oluşturmaya kadar gelişmiştir.

İlk Karavan

Dünyadaki ilk karavan 1830 yılında ünlü sirk sahiplerinden Antoine Franconi isteği üzerine Paris ‘te yapılmıştır. İçinde normal günlük yaşamın sürdürüldüğü ilk karavanlar, 19. yüzyılın başlarında, gezgin tiyatro sanatçıları tarafından geliştirildi.

 • 1885 The Wanderer

İlk lüks karavan 1885 yılında emekli denizci Doktor William Gordon Stables tarafından geliştirilerek inşa edilmiştir. Bu lüks karavana ‘The Wanderer’ (Gezgin, göçebe) ismi verilmiştir. Maun ve akçaağaçtan yapılan karavan 5,5 metre uzunluğundaydı. Atlı karavan, zamanının en iyi yol görüşünü sağlıyordu. İçine kitaplık, porselen dolabı ve piyano yerleştirilerek ilk yolculuğunu Berkshire’dan İskoçya’daki Inverness’e yapmıştır.

 • 1919 Eccle Motors

1990 başlarından itibaren popülerleşmeye başlayan karavanlar,  o dönemde ultra lüks eşya olarak görülüyor ve zengin üst sınıflara özel oluyordu. Toplumun üst sınıfında o kadar popüler hale geldi ki, 1901’de benzer düşüncelere sahip insanlar için ‘Karavan Kulübü’ kuruldu. Birinci dünya savaşı sonrası ilk ticari karavan ortaya çıktı. 1919 senesinde Eccles Motor firması tarafından çekme karavan yapıldı. Bill Riley ve oğlu tarafından kurulan Eccles Motor Transport, esasen modern İngiliz karavancılığını doğurdu. 1930’lara kadar karavan orta sınıfın ulaşabileceği fiyat aralığında değildi. İkinci dünya savaşı sonrası karavan endüstrisi için patlama zamanı oldu. Savaş sonunda Eccles Motor, küçük, uygun fiyatlı ve toplu olarak üretilen The Enterprice (Atılgan’ı) üretti ve karavancılığı her zamankinden daha fazla insan için satın alınabilir hale getirdi. Eccles Motor 1950’lere kadar piyasayı domine etmiştir.

 • 1948 Streamlite Rover

Dünyaca ünlü ‘Sprite’ (peri) modelinin öncüsü olan ‘Streamlite Rover’ 1948’de geliştirildi ve endüstrinin yükselmesine yardımcı oldu.  Daha hafif, daha ucuz ve daha dayanıklı malzemelerin kullanıldığı karavanlar kutu tipi treyler olmaktan çıkıp mutfaklı, çok odalı ve duşlu tam donanımlı araçlara dönüştü.  Satın alına bilirlikleri, karavanların daha kısa hafta sonu tatilleri için kullanılabilirliği ve daha sık seyahatlerin mümkün ve pratik olduğu anlamına geliyordu.

 • 1958 Cheltenham Sable

50’li yılların sonlarında, başlangıçta Cheltenham Company tarafından en başarılı şekilde kullanılan karavan yapımında GRP (Glass Reinforced Plastic) cam takviyeli plastik – kullanılmaya başlandı. Cheltenham Sable, hafifliği ve kompakt uzunluğu bakımından çiftler için ideal olduğundan zamanın en prestijli modellerinden biriydi.

 • 1969 Ace Caravan

Ace, diğer üreticilerin tam 15 yıl önünde, GRP tam boy ön ve arka panelleri kullanarak ilk seri üretim yapan İngiliz karavan üreticisiydi.  Ace aynı zamanda bu adımı atan ilk “lüks olmayan” üreticiydi.

 • 1973 Abi Monza

1970’lerde karavanlar onları çok daha sağlam hale getiren önceden işlenmiş alüminyum panellerden yapılmıştır.  Yetmişlerin sonlarına doğru insanlar,  duşların ve tuvaletlerde sifonu çekmenin keyfini de yaşamaya başladılar!  ABI Monza serisi şık, hafif ve bütçe dostuydu ve 1980’lere kadar iyi bir şekilde satıldı (Sprite’ın işinin çoğunu aldı).

 • 1979 Astral Cameo

Astral Cameo, 1980’ler ve sonrasında ikiz dingilli karavan popülaritesinin hızını belirledi. Uzun zaman önce bitmiş olmasına rağmen, Astral markası 1970’lerde çekme karavan pazarında büyük bir oyuncuydu ve ikiz akslı Tourer’ı endüstrinin temel unsuru haline getirmeye yardımcı oldu.

 • 1989 Swift Corniche

Swift, her zaman yenilikçi teknolojilere büyük yatırım yaptı ve 1989 yeni Corniche’lerini piyasaya sürdükleri yıldı.  Bu model benzersiz bir tarza sahipti ve üstün aerodinamik çekme sağlamak için GRP pervazlar kullanılarak tasarımında ileri düzeydeydi.

 • 1996 – Bailey Ranger

Bailey Ranger stil açısından çığır açıcı olmasa da hafif, uygun fiyatlı ve iyi işlenmişti.  Ailelere ve çiftlere çok az paraya iyi donanımlı bir karavan sunarak 2010’a kadar en çok satanlar arasında yer aldı.

 • 1996 – Elddis Genesis

Elddis, Genesis’i hem içte hem dışta güçlü bir stil ile piyasaya sürdü.  Kendine uygun bir isimi olan Genesis, 1998’den günümüze tüm Elddis’ın diğer aralıklarını etkileyecektir.

 • 2008 – Mehrzeller (Concept Caravan)

21. yüzyılda konsept karavan tasarımı ortaya çıkmaya başladı ve Mehrzeller ile tanıştık. İki Avusturyalı mimar tarafından kavramsallaştırılan her model, müşterinin kendi çok hücreli düzenini tasarlamasına izin verecek şekilde özel olarak üretilmiştir. Model, piyasadaki en orijinal seyahat römorklarından biri olarak duyuruldu ve yeni nesil özelleştirilmiş mobil yaşamın başlayacağına dair umutlandırdı.

Karavanın Tarihi Gelişim Sürecinde artık bir aile tatili için ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi tek bir yerde sunan komplekslere sahip gezi alanları ve karavan parklarını içeren devasa bir sektör haline geldi. Ayrıca karavancılığı çevreleyen, onu en sağlıklı, uygun fiyatlı, çevre dostu ve popüler tatil seçeneklerinden biri yapan gelişen bir topluluk ve kültür oluştu.

Karavan Almadan Önce Sorulması Gereken Sorular

 

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments