test
25 Haziran 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaÖnerilerDinleHang, Hipnotik Çalgı

Hang, Hipnotik Çalgı

Hang müzik aleti, ilk olarak 2000 yılında İsviçre’de üretilmeye başlanmıştır. Sabina Scharer ve Felix Rohner tarafından uzun süreli yapılan araştırmalar sonucu üretilmiştir. 2000 yılından 2005 yılına kadar 45 farklı modeli geliştirilmiştir.

Hipnotik Çalgı, Hang müzik aleti, ilk olarak 2000 yılında İsviçre’de üretilmeye başlanmıştır. Sabina Scharer ve Felix Rohner tarafından uzun süreli yapılan araştırmalar sonucu üretilmiştir. 2000 yılından 2005 yılına kadar 45 farklı modeli geliştirilmiştir.

“Still Drum” adlı müzik aletinden esinlenilerek ortaya çıkmıştır. Hang kelimesi Macarca ve Bern dillerinde “el” anlamına gelmektedir. İlginç bir müzik aleti olan Hipnotik çalgısının yapısının tamamı çelikten oluşmaktadır. Üretim aşaması uzun süren müzik aletinin ortalama fiyatı 1500 Euro civarı değişmektedir. Yukarıya doğru kavisli bir tasarımı olmakla birlikte, üst kısımda içe doğru çöküntüleri bulunmaktadır. El ve parmaklar yardımı ile müzik aletinin belirlenmiş noktalarına vurularak melodik sesler çıkarılmaktadır. Özellikle belirlenmiş bir çalma şekli yoktur. Genellikle yere koyularak ya da dizler arasına yerleştirilerek çalınmaktadır.

Çalgının çıkardığı ses tonu sebebi ile hipnotik bir müzik aleti olduğu söylenmektedir. Kullanımı çok yaygın olmasa da doğa olmayı ve sakinliği sevenler için tercih edilen bir müzik aletidir. Hang çalgısının dinleyicilerini psikolojik olarak rahatlattığı ve huzur verdiği söylenmektedir. Yaygın olarak sokak sanatçıları tarafından çalınmaktadır. Hipnotik çalgısı bilinen bazı sanatçıları ise, Davide Swarup, Reto Weber, Manu Delago gibi sanatçılar olarak bilinmektedir.

Hang sanatçısı Davide Swarup 2007 yılının mart ayında “Music For Hang” isminde albüm dahi çıkarmıştır. Hipnotik Çalgıyı, Sakinleşmeyi ve durağanlığı istediğiniz zaman ara sıra dinlemenizi tavsiye ederiz.

Rekreasyon ve Doğa Sporları

 

 

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments