test
17 Haziran 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

El sanatları, CRAFTİSTANBUL Fuarı

5 Ekim 2023 @ 10:00 - 8 Ekim 2023 @ 18:00

El sanatları, CRAFTİSTANBUL Fuarı

El sanatları; insanların ve ülkelerin geleneklerine, inançlarına, kültürel yapılarına, beğenilerine, tarihi, sosyal ve ekonomik durumlarına göre değişiklikler gösteren objelerdir. Bu özellikler nedeniyle, tarih boyunca farklı toplumlarda ve uluslarda değişik el sanatları doğmuş ve gelişmiştir. Bugün dünya müzelerinde sergilenen pek çok eser geçmişten bugüne taşınmış, el işçiliği ile üretilmiş çok değerli örneklerdir.

El sanatları, işlevleri, malzemeleri, üretim teknikleri, biçimleri, renk ve desen özellikleri bakımından önemli ve özgündür.

El sanatlarının malzeme, form, motif, desen, renk ve teknik bilgileri, bir anlamda know-how olarak her toplumda nesilden nesile taşınmaktadır. Zaman içinde ihtiyaca/koşullara göre değişiklikler gösterse ve kimi zaman temel karakteristiğini pek koruyamasa da her ülkenin el sanatı kendine has bir tanınırlığa sahiptir.

Bu emek-yoğun sanatlar, üretenler ve ait oldukları toplumlar için ekonomik bir değere sahiptir. İstihdamda önemli bir yeri vardır ve kadın işgücünün de aktif olabildiği bir alandır.

El sanatları, geleneksel üretimde malzemesini genellikle yakın doğal çevreden sağlayan ‘çevre duyarlı’ bir uğraş alanıdır.

Turizm gelirini oluşturan mal ve hizmetlerin de en önemlilerinden biridir el üretimi turistik hediyelik eşyalar. Toplumların tarihini, sosyo-ekonomik yapısını, ihtiyaçlarını, kültürünü, insanının hünerlerini, beğenilerini somut olarak örnekleyen el sanatları, tanıtım aracı olarak da önemli bir işleve sahiptir.

Üretenler için; turistik hediyelikler, evlerde, ofislerde kullanılan dekoratif eşyalar ve özgün kişisel giysiler, aksesuarlar önemli bir pazar hedefidir. El sanatlarının var olan geleneksel-kültürel değerleri; yüksek estetik değerlerin gözetildiği artistik tasarımlar ve doğru tekniklerle birleşerek, gelecek kuşaklara taşınacak mirasın önemli bir başlığını teşkil edecektir.

Bu bağlamda, dünya ülkelerinin geleneksel ve/veya çağdaş el sanatlarını tanıtma; üreticilerine yeni pazar kanalları kazandırma; tüketicilerine doğru ve kaliteli hediyelik eşya sunma amaçları doğrultusunda CRAFTİSTANBUL Fuarı düzenlenmiştir.

ATİS FUARCILIK A.Ş.

Etkinlik Takvimi

 

 

Detaylar

Başlangıç:
5 Ekim 2023 @ 10:00
Bitiş:
8 Ekim 2023 @ 18:00
Etkinlik Kategori:
Etkinlik etiketleri:
, ,
http://www.craftfairistanbul.com/

Organizatör

ATİS FUARCILIK A.Ş.
Telefon:
0 312 442 90 02
E-posta:
info@atisfuar.com
View Organizatör Website

Mekan

Yenikapı- Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi
Aksaray, Yenikapı Etkinlik Alanı, Kennedy Cd. No: 11/1
İstanbul, Fatih 34096 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
(0212) 587 38 45
View Mekan Website

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz