29 Kasım 2023
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaGezi RehberiRotalarDoha'nın İkonik Gökdelenleri

Doha’nın İkonik Gökdelenleri

Katar Turizm, 3 eylül dünya gökdelen gününde Doha'nın ikonik gökdelenlerini keşfetmeye çağırıyor. Katar Turizm, Gökdelen Günü'nü kutlamak için meraklılarını Doha'daki 40 kattan uzun ve en özgün binaları keşfetmeye çağırıyor. Geçtiğimiz yıllar içinde Katar'ın başkenti Doha, gelişerek değişti. Gündüzleri şehir manzarasını özgün kılan ve geceleri şehir silüetini aydınlatan çeşitli muhteşem yapılar karşısında ziyaretçiler, şaşkınlıklarını ve hayranlıklarını saklamıyor. 

Katar Turizm, 3 eylül dünya gökdelen gününde Doha’nın ikonik gökdelenleri ni keşfetmeye çağırıyor.

Katar Turizm, Gökdelen Günü’nü kutlamak için meraklılarını Doha’daki 40 kattan uzun ve en özgün binaları keşfetmeye çağırıyor. Geçtiğimiz yıllar içinde Katar’ın başkenti Doha, gelişerek değişti. Gündüzleri şehir manzarasını özgün kılan ve geceleri şehir silüetini aydınlatan çeşitli muhteşem yapılar karşısında ziyaretçiler, şaşkınlıklarını ve hayranlıklarını saklamıyor.

Katar Turizm Operasyon Direktörü Berthold Trenkel, “Katar’ın eşsiz kültürel ve tarihi mirası, başkenti oluşturan geleneksel kulelerden geleceğe dönük gökdelenlere kadar tüm binalar içinde yaşıyor. Yerel kültür, gelenekler ve coğrafya unsurları buradaki gökdelenlerin tasarımını onlarca yıldır büyük ölçüde etkiliyor ve bu etkenleri bugün inşa edilen yeni yapılarda hâlâ görüyoruz. Gelenek ve modernitenin bu karışımı, tartışılmaz bir şekilde Katar’a özgü ve özünde Doha’ya bağlı bir silüet yaratıyor.”

İşte Doha’da görülebilecek en ilginç 10 gökdelen:
Doha'nın İkonik Gökdelenleri - Raffles Doha Fairmont
Doha’nın İkonik Gökdelenleri – Raffles Doha Fairmont
  • Raffles Doha and Fairmont Doha: Birbirine bitişik iki kulede yer alan Raffles Doha and Fairmont Doha, 2022’nin en sabırsızlıkla beklenen otel açılışlarına ev sahipliği yapacak. Bu simgesel bina, Katar’ın ulusal ambleminde tasvir edildiği gibi birer pala kılıcı şeklinde ve iç içe tasarlanmış 40 katlı iki kuleye sahip. Kulelerin altında bir şahin yuvasından esinlenilmiş bahçeler bulunuyor. Bu muhteşem bina, ziyaretçileri mutlaka görülmesi gereken bir yerde kalmaya, yemek yemeye ve kendilerini şımartmaya davet ediyor.
Doha'nın İkonik Gökdelenleri - The Torch Doha
Doha’nın İkonik Gökdelenleri – The Torch Doha
  • The Torch Doha: Aspire Kulesi olarak da bilinen 300 metre uzunluğundaki bu gökdelen, Katar’ın en yüksek binasıdır. 51 katlı kule devasa bir meşaleyi temsil edecek şekilde tasarlanmış ve kulenin zirvesinde, 2006 yılında Asya Oyunları’nda yakılan ateşi tutan taç yaprağı şeklinde bir ok yer alıyor. Torch Doha şu anda beş yıldızlı bir otel ve 47. katında ise bulunduğu yerde dönerek Doha silüetinin panoramik bir manzarasını sunan Three-Sixty restoranı bulunuyor. Otelin eşsiz silueti, geceleri kilometrelerce öteden görülebilen bir ışık gösterisi sunuyor.
Doha’nın İkonik Gökdelenleri – Rosewood Doha
  • Rosewood Doha: 2023’te açılacak Rosewood Doha, ilhamını denizin altında buluyor. Bitişik iki kulenin etrafına delikli, mercan benzeri beyaz cepheler sarılarak binalardaki ısı erişiminin sınırlandırılmasına yardımcı oluyor. Katarlı ünlü mimar İbrahim M. Jaidah tarafından tasarlanan yapıda tasarım yaklaşımının odak noktası çevredeki doğal alana saygı duymak olarak tanımlanıyor.
Doha'nın İkonik Gökdelenleri - Doha Kulesi
Doha’nın İkonik Gökdelenleri – Doha Kulesi
  • Doha Kulesi: Burj Doha olarak da bilinen Doha Kulesi, şehrin silüetindeki en belirgin yapılardan biridir. Doha Kulesi gündüzleri parıldayan gümüş bir kubbedir ve geceleri altın bir ışık sarmalıyla canlanır. Bina, Katar Ulusal Müzesi’nin simgesel tasarımının da arkasında yer alan ünlü Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlandı. 46 katın tamamı, binayı renkli şehir silüetinde öne çıkaran 3.625 adet özel yapım LED armatürle bezeli.
Doha'nın İkonik Gökdelenleri - Al Mana Tower
Doha’nın İkonik Gökdelenleri – Al Mana Tower
  • Al Mana Tower: Gökyüzüne uzanan delici bir ucu ve kendine özgü kenarları olan Al Mana Kulesi, yer çekimine meydan okuyor gibi görünüyor. Batı Körfezi’nin kenarında yer alan 57 katlı bu çarpıcı gökdelen, devrilecekmiş izlenimi veriyor.
Doha’nın İkonik Gökdelenleri – Palm Tower Doha
  • Palm Towers: Bölgeye özgü olan palmiye ağacı barış ve refahı sembolize ediyor. Palmiye ağacını bina tasarımına dahil ederek Arap kültürüne ve geleneğine gönderme yapan Palm Towers, bir palmiye ağacının gövdesini taklit eden çıkıntılı açılar ve altıgen yapılara sahip.
Doha'nın İkonik Gökdelenleri - Qatar Navigation Tower
Doha’nın İkonik Gökdelenleri – Qatar Navigation Tower
  • Qatar Navigation Tower: Bu 53 katlı bina, çalışan bir güneş saati olarak işlev görmesi bakımından sıra dışıdır. Binadaki iki dar panel, güneşin doğuşu ve batışına paralel olarak doğuya ve batıya, iki büyük kavisli panel ise kuzeye ve güneye bakar ve bir seyir pusulası oluşturmak için birleşir.
Doha'nın İkonik Gökdelenleri - Qatar Tornado Tower
Doha’nın İkonik Gökdelenleri – Qatar Tornado Tower
  • Tornado Tower: Adından da anlaşılacağı gibi bu kule, çölde bir kasırgayı temsil etmek üzere tasarlanmıştır. Kasırganın dönme kuvveti binanın dış tarafında, ünlü Alman ışık sanatçısı Thomas Emde’nin tasarladığı kinetik bir ışık heykeliyle betimleniyor. Programlanabilir aydınlatma sistemi, geceleri çarpıcı görsel efektler oluşturmak için 35.000’den fazla aydınlatma deseni varyasyonu üretebilir.
Doha'nın İkonik Gökdelenleri - The World Trade Center Doha
Doha’nın İkonik Gökdelenleri – The World Trade Center Doha
  • World Trade Center Doha: Doha silüetinin merkezinde yer alan bu 51 katlı binanın tabanında bir küre ve tepesine yakın ayrı bir dairesel disk bulunmaktadır. Diskte bulunan ve belirli bir düzene sahip LED ışıkları, geceleri dönen bir zemin ya da birçok şehirlinin benzettiği şekilde, bir uzay gemisi görünümüne sahip.
Doha'nın İkonik Gökdelenleri - Al Bidda Tower Doha
Doha’nın İkonik Gökdelenleri – Al Bidda Tower Doha
  • Al Bidda Tower – Dönen aynalar: Bir hortumdan ilham alan bir diğer yapı olan 43 katlı Al Bidda Tower, aynalı dış panellerden oluşan bükümlü bir cephe ile süslenmiştir. Çapraz dış paneller, Katar’ın sürekli gelişen kültürünü ve ekonomisini temsil etmeyi amaçlayan tasarımla, binanın tepesine ulaştıkça yavaş yavaş genişliyor. Kule, belirli bir açıya sahip panellerinden gün boyunca güneş ışığını yansıtır ve geceleri özel olarak tasarlanmış bir dış aydınlatma sistemine sahiptir.

Katar’daki mimari harikalar hakkında daha fazla bilgi için ziyaret edin: https://www.visitqatar.qa/intl-en/things-to-do/art-culture/architecture

Karavan Show Eurasia 

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments