test
19 Haziran 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaOutdoorDoğa ve ÇevreDoğaya Kanat Açtık Projesi

Doğaya Kanat Açtık Projesi

Doğaya Kanat Açtık projesi ikinci rotasını tamamladı Doğuş Otomotiv’in ‘Doğaya Kanat Açtık’ projesi Ankara, Konya, Ordu, Rize ve Bolu illerini kapsayan ikinci rotasını tamamladı.  Doğa, yaban hayatı ve kuş gözlemcisi Alper Tüydeş, bu bölgeleri konaklama ve yaşam alanı olarak belirleyen yerleşik ve göçmen kuşları fotoğrafladı. Tüydeş yeni rotada, kuş türlerinin yanı sıra bölgeye has diğer endemik canlıları ve sembol türleri de fotoğraflayıp kayıt altına aldı.

Doğaya Kanat Açtık projesi ikinci rotasını tamamladı

Doğuş Otomotiv’in ‘Doğaya Kanat Açtık’ projesi Ankara, Konya, Ordu, Rize ve Bolu illerini kapsayan ikinci rotasını tamamladı.

Doğa, yaban hayatı ve kuş gözlemcisi Alper Tüydeş, bu bölgeleri konaklama ve yaşam alanı olarak belirleyen yerleşik ve göçmen kuşları fotoğrafladı. Tüydeş yeni rotada, kuş türlerinin yanı sıra bölgeye has diğer endemik canlıları ve sembol türleri de fotoğraflayıp kayıt altına aldı.

Doğuş Otomotiv’in, sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde, Doğuş Otomotiv Plus iş birliğinde hayata geçirdiği “Doğaya Kanat Açtık” projesinde bu zamana kadar 245 kuş türü kaydedildi. Proje önümüzdeki dönemlerde farklı rotalarda devam edecek.

Doğuş Otomotiv’in ‘Doğaya Kanat Açtık’ projesinin yeni rotası tamamlandı. Ankara, Konya, Ordu, Rize ve Bolu illerini kapsayan rotada doğa, yaban hayatı ve kuş gözlemcisi Alper Tüydeş hem yerleşik, hem de göçmen kuşların farklı türlerinin yanı sıra, bu bölgelere has endemik diğer canlılar veya sembol türleri de fotoğrafladı.

2022 yılında başlayan ‘Doğaya Kanat Açtık’ projesi kapsamında bu zamana dek 245 kuş türü kaydedildi. Proje kapsamında Türkiye’de yaşan 497 kuş türünden 400’e yakının görülmesi hedefleniyor.

İsmine Şenlikler Düzenlenen Dağ Horozu 
Dağ Horozu - Doğaya Kanat Açtık projesi ikinci rotasını tamamladı
Dağ Horozu – Doğaya Kanat Açtık projesi ikinci rotasını tamamladı

‘Doğaya Kanat Açtık’ projesinin ikinci rotasında ülkemizin kuzey bölgelerini mesken tutan kuş türleri gözlemlendi. Özellikle, Türkiye’nin endemik kuş türleri arasında yer alan ve en sık Rize’nin İkizdere bölgesi çevresinde görülebilen Dağ Horozu, bu rotanın en ilgi çeken türlerinden biri oldu.

Ülkemizdeki soyu tükenme tehlikesi altında olan türlerin başında gelen Dağ Horozu’nu görüntüleyebilmek için her yıl yüzlerce kuş gözlemcisi, doğa ve yaban hayatı tutkununu Rize’ye akın ediyor. Dağ Horozu türünün korunmasına dikkat çekmek amacıyla her yıl bir de etkinlik düzenleniyor. Doğaya Kanat Açtık projesi kapsamında bölgeye giden Alper Tüydeş 17. İkizdere Dağ Horozu Şenliği’nde yer aldı. Dağ Horozu türünün korunmasına dikkat çekerek farkındalık yaratmayı amaçlayan şenliklerde doğa tutkunlarıyla birlikte gözlem yapan Tüydeş, Dağ Horozu’nu görüntülemeyi başardı.

Kara Ağaçkakan - Doğaya Kanat Açtık Projesi
Kara Ağaçkakan – Doğaya Kanat Açtık Projesi

Bölgedeki çekimlerinde bir cami minaresini yuva belleyen Kara Ağaçkakan’ı da görüntüleyen Tüydeş bu kuşa sahip çıkan Rize Kurtuluş Köyü sakinleriyle de bir araya gelerek sohbet etme imkanı buldu.

Rotanın bu bölümünde bölgenin önemli türleri arasında yer alan Yeşil Çıvgın, Kafkas Çıvgını, Sürmeli Dağ Bülbülü, Küçük Kerkenez gibi kuşlar da görüntülenerek kayıt altına alındı.

Sadece Kuşlar Değil 
Anadolu Gelengisi - Doğaya Kanat Açtık Projesi
Anadolu Gelengisi – Doğaya Kanat Açtık Projesi

‘Doğaya Kanat Açtık’ projesi kapsamında gerçekleştirilen rotalarda kuş türlerinin yanı sıra, rotada yer alan bölgelere has endemik diğer canlıları veya sembol türleri de kayıt altına alıp fotoğraflayan Tüydeş, Konya kırsalında bir diğer adı Yer Sincabı olan Anadolu Gelengisi ile sadece Rize’de görülen Sarı Benekli Zıpzıp Kelebeği de fotoğraflanan türler arasına ekledi.

 

 

Bolu’nun Derin Ormanları Büyüleyici Güzellikte 
Çütre - Doğaya Kanat Açtık Projesi
Çütre – Doğaya Kanat Açtık Projesi

Alper Tüydeş’in Karadeniz rotasında yer alan son durağı ise Bolu oldu. Bölgede yerleşik kuş türlerinin yanı sıra göçmen türlerin de benimsediği Bolu Ormanlarında gözlemlerde bulunan Tüydeş, Çizgili Ötleğen, Boyunçeviren, Çütre, Sarıasma gibi kuş türlerini kayıt altına aldı. Özellikle göçmen kuşların kuluçka dönemleri için tercih ettiği bölgede ülkemizdeki 4 akbaba türünü ve bunun yanında pek çok yırtıcı kuşu görmek mümkün.

Tehlike Altındaki Kuş Türlerine Dikkat Çekmek Hedefleniyor 

Doğuş Otomotiv Plus Deneyim Merkezi iş birliğiyle hayata geçen ‘Doğaya Kanat Açtık’ projesi, iklim değişikliği, yasadışı avcılık, çevre kirliliği ve yanlış kentleşme gibi nedenlerden ötürü tehlike altındaki göçmen kuşlara ve bunların göç yollarına dikkat çekmeyi amaçlıyor. Doğa, yaban hayatı ve kuş fotoğrafları çeken Alper Tüydeş’le birlikte gerçekleştirilen Doğaya Kanat Açtık projesinde ayrıca Türkiye’deki ender, soyu tükenme tehlikesi altında olan kuş türlerini de gözlemlenecek.

Doğuş Otomotiv ve Sürdürülebilirlik 

Doğuş Otomotiv, Türkiye’de otomotiv sektöründe çeyrek asırdır dünyanın en büyük markalarının distribütörlüğünü yürüten, Türk otomotiv sektörünün en önemli oyuncularından birisidir. Türkiye’nin her yerine yayılan 570’ten fazla satış ve servis noktasının yanı sıra, ikinci el araç satışı, sigorta ve araç finansmanı, TÜVTÜRK taşıt muayene istasyonları olmak üzere otomotiv sektörünün her alanında geniş marka ve hizmet ağına sahip bir şirket olan Doğuş Otomotiv, Sürdürülebilirlik alanında da rol model olmaya devam etmektedir.

Daha iyi bir şirket olmak ve hedeflerimize ulaşmak için “insanı” odağımıza almak, onları dinlemek, beklentilerini değerlendirmek ve tüm beklentilere yanıt verebilir olmak üzere yola çıktık. 2009 yılından bu yana Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlarımız, internet sitemiz, yıl içinde gerçekleşen tüm diyalog platformları ile paydaşlarımızın beklentilerini anlamaya çalışıyor, soruyor, öğreniyor, onların görüşlerini yönetim stratejilerimize katıyor ve şeffaf bir biçimde sürdürülebilirlik performansımızı raporluyoruz.

Sürdürülebilirliğe stratejik bir yönetim modeli olarak yaklaşan Şirketimiz, sürdürülebilir kalkınmanın da en önemli aktörlerinden birisi olmak için çalışıyor. 2010 yılında imzaladığımız Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (UN Global Compact) 10 ilkesine uygun olarak ve yine Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağlayan sürdürülebilirlik performansları ortaya koyarak her geçen yıl hedeflerimize daha fazla yaklaşmaya devam ediyoruz.

Ekoturizm

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments