17 Nisan 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaHaberlerOutdoor HaberleriDoğa Orman Hizmet Ödülü

Doğa Orman Hizmet Ödülü

5.Doğa – Orman Hizmet Ödülü, Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi (TODBA) ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ortaklığı ile Akseki Ormana Halkı Yangın Dayanışma Platformu'na verildi.

Doğa Orman Hizmet Ödülü, Akseki Ormana Halkı Yangın Dayanışma Platformu’na. 5.Doğa – Orman Hizmet Ödülü, Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi (TODBA) ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ortaklığı ile Akseki Ormana Halkı Yangın Dayanışma Platformu’na verildi.

TODBA ile doğa-çevre ortağı olan ÇYDD Antalya Şubeleri tarafından bu yıl beşincisi verilen Doğa-Orman Hizmet Ödülü, geçtiğimiz yaz aylarında ülkemizin yaşadığı en büyük orman yangınıyla mücadele kapsamında ele alındı.

TODBA Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi ile ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel yaptıkları ortak açıklamada 28 Temmuz 2021 gününün, “ülkemizin 80 yıllık ortalamalarının üç katından fazla orman alanının (60 bin hektar) yandığı bir gün ve yıl” olarak tarihteki yerini aldığını belirtti. Bu kapsamda 5. Doğa-Orman Hizmet Ödülü’ne Manavgat’tan Akseki’ye sıçrayan orman yangınına karşı kendilerini siper ederek yangın ile mücadele eden ve üstün çalışmalar gerçekleştiren Akseki Ormana Halkı Yangın Dayanışma Platformu layık görüldü.

Ödül, Akseki Ormana Halkı Yangın Dayanışma Platformu adına Abdullah Özgüven Vakfı Başkanı Tolga Özgüven’e takdim edildi. ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel’in de katıldığı ödül töreninde alevlere meydan okuyan Ormana gönüllüleri anısına, atom bombasına meydan okumuş ağaç olarak bilinen Ginkgo biloba (mabet ağacı) fidanı ekildi.

 TODBA

Türkiye Ormancılar Derneği (TOD), 26 Aralık 1924 tarihinde, Orman Yüksek Mühendisi ve Eczacı Abdulkadir SORKUN, Orman Yüksek Mühendisi Dr. Tevfik Ali ÇINAR ve Orman Yüksek Mühendisi Asaf IRMAK tarafından “Orman Mekteb-i Alisi Mezunları Cemiyeti” adıyla İstanbul’da kurulmuştur.Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en eski sivil toplum örgütlerinden (STÖ) biridir. Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) nin kurulmasında öncülük etmiş köklü kurumlardandır. Bakanlar Kurulu Kararı ile 1951 tarihinde kamu yararına çalışan dernek statüsünü almıştır. Bugün “ODTÜ Ormanı” olarak anılan, Ankara’nın akciğeri “ATATÜRK ORMANI”nın 1957-1958 yıllarında kurulma kararı alınmış, Türkiye Ormancılar Derneği bu ormanın kurulmasının her aşamasında gerekli çalışmaları yürüten öncü kuruluş olmuştur.

Ekoterapi, İnsan-Doğa Arasındaki Karşılıklı Şifa

 

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments