test
17 Haziran 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaGezi RehberiRotalarColosso Dell'Appennino

Colosso Dell’Appennino

Floransa'nın merkezine arabayla 30 dakikalık mesafede gerçek bir Toskana sırrı yatıyor: Giambologna'dan on altıncı yüzyıl heykeli Colosso Dell'Appennino.

Floransa’nın Gizli Bir Noktası ve Destansı bir Dev, Colosso Dell’Appennino. Floransa’nın merkezine arabayla 30 dakikalık mesafede gerçek bir Toskana sırrı yatıyor: Giambologna’dan on altıncı yüzyıl heykeli Colosso Dell’Appennino.

İnsan ve doğa arasındaki ilişkiyi temsil eden destansı bir dev.

İtalya Floransa, Michelangelo’nun Davut’u, Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu ve Brunelleschi’nin Floransa Katedrali kubbesi gibi oldukça ünlü Rönesans başyapıtlarına ev sahipliği yapıyor. Bu kadar tarihi ve kültürel öneme sahip bir yeri ziyaret etmek bir sanatseverin belki de en büyük hayali. Ancak çevredeki kasabalarda ve parklarda da daha az bilinen birçok sanat eseri bulunuyor. Bunlardan biri, Pratolino’da bulunan Colosso Dell’Appennino yani Apennines Devi’dir. Bu Rönesans anıtı, 1579-1580 yılları arasında yerel kayadan oyulmuştur. İtalya’nın Floransa kentinin kuzeyinde, Villa Demidoff parkında bulunan bu destansı dev heykel 1580 yılında Flaman doğumlu İtalyan Mannerist heykeltıraş Giambologna tarafından yapılmıştır.

Floransa'nın Gizli Bir Noktası ve Destansı bir Dev, Colosso Dell'Appennino.
Floransa’nın Gizli Bir Noktası ve Destansı bir Dev, Colosso Dell’Appennino.

Yarı insan yarı dağ olan bu heykel, İtalya’nın engebeli Apenin dağlarının bir sembolü olarak dikilmiş. Appennino olarak adlandırılan bu dağ tanrısı, Toskana’daki Villa di Pratolino‘nun zemininde 35 fit (12 metre) yüksekliğinde eski bir Medici arazisindeki büyük bir göletin önüne duruyor.

Oldukça sağlam ve dayanıklı şekilde inşa edilen bu destansı dev, harika bir sırrı da içinde barındırıyor. Heykelin iç kısımlarında değişik işlevlere sahip odalar bulunuyor. Bu devasa heykelin odaları kendi içine saklanmış bir şekilde inşaa edilmiş. Heykelin sol elinin tuttuğu bir canavar bulunuyor ve bir yeraltı deresinden su akıyor. Heykelin kafa kısmındaki odaya yandığında burun deliklerinden duman çıkaracak bir şömine yapılmış. İçeride, duvarları deniz kabukları, mercanlar, inciler ve kristallerle süslenmiş ve değerli madenleri çıkaran kaslı adamların freskleriyle boyanmış bir mağara ağı bulunuyor. Bu şekilde ki Appennino aslında hem dağ hem de uçurumdur. Sade bir bahçeden devin karnına değil, aynı zamanda dünyanın karnına da giriyor gibi olursunuz. Ayrıca, biri Thetis’i tasvir eden ve başında küçük bir orkestra için bir oda da bulunan iki çalışır durumda çeşmesi var.

Ziyaret etmek isteyenler için, Dev heykelin bulunduğu park Villa Demidoff, ekim ayının sonuna kadar cuma, cumartesi ve pazar günleri 10.00’dan 19.00’a kadar açıktır.

Rekreasyon ve Doğa Sporları

 

 

 

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments