test
25 Haziran 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Bitki Çayları

Bitki çayları, bitkilerin kendilerinden veya tohumlarından, çiçeklerinden, köklerinden, meyvelerinden yapılan çaylardır. Bitki çayları yüzlerce ve binlerce yıldır doğal ev ilaçları olarak da kullanılmıştır.

Bitki Çayları, bitkilerin kendilerinden veya tohumlarından, çiçeklerinden, köklerinden, meyvelerinden yapılan çaylardır. Bitki çayları yüzlerce ve binlerce yıldır doğal ev ilaçları olarak da kullanılmıştır.

Modern tıbbın ortaya çıkışından önce bitkiler ve tohumlar enfeksiyonlardan döküntülere ve ateşe kadar çoğu şeyi tedavi etmek için kullanılıyordu.  Birçoğu yüzlerce, hatta binlerce yıldır var olmasına rağmen, birçoğunun da faydaları hala daha araştırılıyor. Bununla birlikte, kesin olan bir şey var ki bitki çayları hayatımızın derinliklerine kök salmıştır

Bitki Çayları, Faydaları Nelerdir?

Binlerce farklı çeşit çay, doğadan farklı tat ve faydayla gelir.  Bazı bitki çayları karışımlarda daha lezzetli olurken bazı bitki çayları ise tek başına lezzetlidir.  Bazı bitki çayları nın bilinen hiçbir yan etkiye neden olmazken bazı bitki çayları da sadece profesyonel gözetim altında alınmalıdır.  Herhangi bir sağlık durumu için şifalı bitkileri kullanmaya karar verirseniz mutlaka doktorunuza danışın. Bazı insanlar için tamamen güvenli olabilen çaylar, bazılarında ciddi yan etkilere neden olabiliyor. Bu tamamen kişinin bünyesi ve metabolizması ile ilgilidir

Bu makale bilgilendirme amaçlıdır.  Tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini alması amaçlanmamıştır

1. Biberiye Çayı:
Bitki Çayları - Biberiye Çayı
Bitki Çayları – Biberiye Çayı

Biberiyeyi yemek pişirmek için kullanmayı seviyorsanız, bir fincan biberiye çayını da seveceksiniz.  Biberiye, Alzheimer hastalığına yardımcı olmaktan kaygıyı tedavi etmeye kadar çeşitli faydalar sağlıyor.

 

2. Kuşburnu Çayı:
Bitki Çayları - Kuşburnu Çayı
Bitki Çayları – Kuşburnu Çayı

Kuşburnu harika bir C vitamini ve antioksidan kaynağıdır.  Araştırmalar, antioksidan aktivitesinin yaban mersini veya siyah kuş üzümü gibi popüler meyvelerden daha yüksek olabileceğini gösteriyor. Kilo verme hedeflerine ulaşmada yardımcı olurken beyni ve cildi yaşlanmanın etkilerinden koruyor.

 

3. Ekinezya Çayı:
Bitki Çayları - Ekinezya Çayı
Bitki Çayları – Ekinezya Çayı

Ekinezya çayının en yaygın kullanımı, soğuk algınlığı semptomlarını tedavi etmek ve depresyonu tedavi etmek içindir.

 

4. Ihlamur Çayı:
Bitki Çayları - Ihlamur Çayı
Bitki Çayları – Ihlamur Çayı

Ihlamur çiçeği çayı genellikle soğuk algınlığı, ateş, öksürük ve anksiyete tedavisinde kullanılıyor.  Bu çay, güçlü balgam söktürücü özelliğiyle solunum yollarının rahatlatılmasına da yardımcı oluyor.

 

 

5. Ada Çayı:
Bitki Çayları - Ada Çayı
Bitki Çayları – Ada Çayı

Adaçayı çayı geleneksel olarak birçok ülkede ağrıyı gidermek ve enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılıyor.  Araştırmalar depresyon, bunama, obezite, diyabet, kalp hastalığı ve kanser için faydalı olabileceğini gösteriyor.

 

 

6. Yeşil Çay:
Bitki Çayları - Yeşil Çay
Bitki Çayları – Yeşil Çay

Yeşil çay, klasik çayın elde edildiği bitkinin en üst tarafındaki yapraklardan elde edilir ve siyah çayın aksine fermente edilmeden hazırlandığı için açık yeşil rengini muhafaza eder. Yağ yakımını hızlandırarak formun korunmasına yardımcı olur, kansere yakalanma riskini azaltır, kronik hastalıklarına karşı korur, sağlığa yararlı biyoaktif bileşenler içerir.

 

7. Sarı Kantoron (St John’s Wort çayı):
Bitki Çayları - Sarı Kantoron
Bitki Çayları – Sarı Kantoron

Sarı kantaron, hem hafif hem de orta düzeyde depresyon tedavisinde en çok kullanılan bitkisel ilaçlardan biridir.  Araştırmalar, bazı durumlarda standart ilaç kadar etkili olabileceğini olabileceğini göstermiştir.  Aynı zamanda adet söktürücü görevi gören sarı kantaron çayı, dönemsel sancıların azalmasına yardımcı oluyor. Sarı kantaron; baş, kas ve eklem ağrılarında da hafifletici rol oynuyor.

 

8. Melisa Çayı:
Bitki Çayları - Melisa Çayı
Bitki Çayları – Melisa Çayı

Melisa, Avrupa, Kuzey Amerika ve bazı Asya ülkelerinde yaygın olarak bulunan bir bitkidir.  Nane ailesine aittir ve daha hafif, daha limonlu bir tada sahiptir.  Faydaları nane çaylarına benzer.  Mide rahatsızlıklarında, vücudu ve zihni sakinleştirmede kullanılan bu çay idrar söktürücü olarak da kullanılıyor.

 

9. Rezene Çayı:
Bitki Çayları - Rezene Çayı
Bitki Çayları – Rezene Çayı

Maydanozgiller familyasına ait bir bitkidir. Rezene çayının, baş ağrısını azaltmak, metabolizmayı hızlandırmak, anne sütünü artırmak, mide ve bağırsak sistemini rahatlatmak, kan basıncını düzenlemek gibi birçok faydası vardır.

 

10. Papatya Çayı:
Bitki Çayları - Papatya Çayı
Bitki Çayları – Papatya Çayı

Papatya, tüm dünyada tüm zamanların en sevilen bitkisel ilaçlarından biridir.  Binlerce yıldır var olan papatya çoğunlukla sakinleştirici etkisi için kullanılıyor.  Papatya iltihabı azaltmaya, mide ağrısını tedavi etmeye ve uykuya yardımcı olurken sakinliği ve kasların gevşemesini sağlıyor.

 

11. Lavanta Çayı:
Bitki Çayları - Lavanta Çayı
Bitki Çayları – Lavanta Çayı

Lavanta en çok rahatlamak, kaygıyı gidermek, sakinleştirmek ve ruh halini yükseltmek için kullanılıyor. Papatya gibi diğer sakinleştirici bitkilerle iyi uyum sağlıyor.

 

12. Nane Çayı:
Bitki Çayları - Nane Çayı
Bitki Çayları – Nane Çayı

Nane, canlandırıcı ve sakinleştirici özellikleri nedeniyle dünya çapında kullanılıyor.  Çay, ağız kokusuna yardımcı olabilecek hafif tatlı ve ferahlatıcı bir tada sahiptir.  En önemli faydaları arasında stresi azaltması, sindirime yardımcı olması ve mideyi yatıştırması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmesi yer alıyor.

 

13. Rooibos Çayı (Kızıl çalı):
Bitki Çayları - Rooibos Çayı
Bitki Çayları – Rooibos Çayı

Kızıl çalı bitkisi: “Kızıl çalı” anlamına gelen Rooibos; Güney Afrika’nın fynboslarında yetişen Fabaceae bitki ailesinin süpürge benzeri bir üyesidir. Son otuz yıldır, rooibos dünya çapında birçok çay içicisinin kalbini fethetmiştir.  Yalnızca Güney Afrika’da yetiştirilen bu çay, diğer bitki çayları, meyveler veya çiçeklerle karıştırmak için mükemmel olan kendine özgü topraksı ve tatlı bir tada sahiptir.  Bu çay sadece aroması için değil, aynı zamanda güçlü antioksidan etkisi, kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmekten bebeklerde kolik tedavisine ve akciğerlere hava akışını artırmaya kadar birçok potansiyel faydası için kullanılıyor.

14. Zencefil Çayı:
Bitki Çayları - Zencefil Çayı
Bitki Çayları – Zencefil Çayı

Zencefil çayının ana kullanımı, mide bulantısı ve mide bulantısına yardımcı olmak ve özellikle chai çayı başta olmak üzere çay karışımlarına baharatlı bir dokunuş katmaktır.  Ancak zencefilin, beyni ve kalbi korumaktan, kan şekerini düşürmekten ve kanser karşıtı özelliklerinden çok daha fazla potansiyel faydası vardır.

 

15. Limon Otu Çayı:
Bitki Çayları - Limon Otu Çayı
Bitki Çayları – Limon Otu Çayı

Hem baharat hem de çay olarak kullanılan lezzetli bir bitki olan limon otu, ağrı ve kaygıyı hafifletmeye, kan basıncını düşürmeye, antioksidan görevi görmeye ve kilo yönetimine yardımcı olmaya yarıyor.  Çalışmalar ayrıca antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

 

16. Tulsi Çayı:
Bitki Çayları - Tulsi Çayı
Bitki Çayları – Tulsi Çayı

Hindistan’ın kutsal çayı olan tulsi, ayurvedic çaylarından biridir. Sıklıkla meditasyon öncesi içiliyor. Tulsi veya Kutsal Fesleğen, stresi doğal olarak azaltma ve genel sağlığa fayda sağlama özelliği için kullanılan adaptojenik bir bitkidir.  Adaptojenik otlar genellikle yaşam tarzıyla ilgili hastalıklarla, özellikle de farklı stres türleriyle başa çıkmak için kullanılır.  Tulsi, anti-inflamatuar, antioksidan, antidiyabetik, antikanser, antimikrobiyal ve radyoprotektif özelliklere sahiptir.

17. Zeytin Yaprağı Çayı:
Bitki Çayları - Zeytin Yaprağı Çayı
Bitki Çayları – Zeytin Yaprağı Çayı

Zeytin yaprağı çayı, çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmasının yanı sıra diğer pek çok özelliği ile de Akdeniz ülkeleri dışında, bitkisel çay dünyasında hala keşfedilmemiş mücevherlerdendir.  Bu çay kurutulmuş zeytin ağacı yapraklarından yapılıyor.  Hafif tatlı ve ferahlatıcı bir tada sahiptir.  Kanseri önlemede, kolesterolü ve kan şekerini düşürmeye, kilo vermeye yardımcı oluyor.

 

18. Arpa Çayı (Barley Tea):
Bitki Çayları - Arpa Çayı
Bitki Çayları – Arpa Çayı

Kavrulmuş arpadan yapılın bu çay, doğu Asya’daki en popüler bitki çaylarından biridir.  Bu lezzetli çay, sindirime yardımcı olmak ve kilo kaybını teşvik etmek için yaygın olarak kullanılıyor.

 

19. Meyan Kökü Çayı:

Anavatanı Rusya ve Çin olan baklagiller ailesine ait çalı türü bitkidir. Meyan kökü çayı, dünyanın doğal en tatlı çaylarından biridir.  Geleneksel olarak mide ağrısı ve öksürüğü tedavi etmek için kullanılıyor.

 

20. Okaliptus Çayı:

Geleneksel olarak okaliptüs, antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri ve soğuk algınlığı ve grip tedavisinden boğaz ağrısı ve zatürreye kadar farklı solunum ve akciğer sorunları için kullanılıyor.

 

 

21. Yosun Çayı (Iceland moss tea)

İzlanda yosunu, boğaz ağrısı ve kuru öksürüğü tedavi etmede en faydalı bitkilerden biridir ve anında rahatlama sağlar. Bir başka ilginç kullanımı ise iştah kaybını tedavi etmesidir.

 

22. Gingko Çayı:

Çin, Japonya ve Kore’ye özgü yerli bir bitki türüdür. Ginkgo Biloba çayı, bitki yapraklarından elde edilen bir tür çaydır. Budizm’de kutsal bir ağaç olarak kabul ediliyor. Geleneksel olarak gingko, çoğunlukla yaşlanmanın neden olduğu beyinle ilgili sorunları tedavi etmek için kullanılıyor.  Dünyanın en eski ağaçlarından biridir.  Yararlarını doğrulamak için yeterli bilimsel araştırma olmamasına rağmen, gingko hala hafıza sorunları için en popüler bitkisel tedavilerden biridir.

23. Ashwagandha Çayı:

Orta Doğu ve Afrika’nın bazı bölgelerinde yetişen solanaceae veya itüzümü ailesinde yıllık yaprak dökmeyen bir çalı türüdür. Tulsi’ye benzer şekilde, ashwagandha da adaptojenik bir bitkidir.  En yaygın kullanımı stres, kaygı ve uyku problemlerini tedavi etmek içindir.  Çalışmalar beyni ve kalbi korumaya, hafızayı iyileştirmeye ve ayrıca kas sistemini de iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

24. Ahududu Yaprağı Çayı:

Ahududu yaprağı çayı daha çok hamileler tarafından doğumu kısaltmak için kullanılıyor. Bu çayı içmek çoğu durumda güvenli kabul edilse de, gerçekten yardımcı olup olmadığını ve ne kadar güvenli olduğunu görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

25. Valerian Çayı (Kediotu Çayı):

Kediotu kökü, uykusuzluk tedavisi için en yaygın ilaçlardan biridir.  Kök, hap yapmak ve çay yapmak için kullanılıyor.  Uyku bozukluklarını tedavi etmek için en güçlü bitkilerden biri olarak kabul ediliyor.

 

26. Anason Tohumu Çayı:

Anason tohumu geleneksel olarak solunum ve sindirimle ilgili sorunlar için kullanılmıştır. Tatlı aroması nedeniyle diğer gıda ürünlerinde ve çaylarda meyan kökü yerine sıklıkla kullanılır.

 

27. Mürver Çiçeği Çayı (Elderflower Tea):

Anavatanı Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika olan kara mürver beyaz renkli küçük şemsiyeler şeklindeki çiçeklere sahiptir. Mürver çiçeği çayının antibakteriyel ve antiviral özellikleri vardır. Çiçeklerinde ve meyvelerinde bulunan flavonoidler, grip, bronşit ve ağrı kesici tedavisinde kullanılıyor.

 

28. Zerdeçal Çayı:

Zerdeçal genellikle baharat olarak, çay karışımlarında bir bileşen olarak ve zerdeçallı süt çayı yapmak için kullanılıyor.  Çalışmalar, bazı kalp ameliyatlarından sonra kalbi korumak, cilt tahrişini ve ağrıyı azaltmak için faydalı olabileceğini göstermiştir.

 

29. Moringa Çayı:

Moringa çayı, Moringa Oleifera isimli bitkinin yapraklarından elde ediliyor. Anavatanı Hindistan olan ve Pakistan, Nepal, Filipinler gibi başka ülkelerde de yetiştirilen şifalı bir bitki türüdür. Moringa, birçok fayda sağlayabilen süper bir besindir.  Çalışmalar, özellikle kalp hastalıkları, diyabet, kanser ve karaciğer yağlanması ile ilgili yararlı olabileceğini söylüyor.

30. Çam Yaprağı Çayı:

Çam yaprağı çayı en eşsiz bitki çaylarından biridir.  Taze bir yaz çam ormanının kokusunu seviyorsanız bu çay şüphesiz yüzünüzü gülümsetecektir. Çam yaprağı çayı antidepresan görevi görüyor ve ruh halinizi yükseltiyor.

 

31. Honeybush Çayı (Bal Çalısı Çayı):

Afrika kıtasının bir diğer lezzetli çayı olan Honeybush’un rooibos çayı ile pek çok ortak yanı vardır.  Öksürüğü tedavi etmek ve sakinleştirici etkisi için kullanılıyor.

 

32. Hibiskus Çayı (Medine Gülü):

Daha çok çay olarak tüketilen hibiskus bitkisi, vitamin ve mineral bakımından hayli zengindir ve bedenin sağlıklı işlemesinde yarar sağlıyor. Sistemli olarak tüketildiğinde karaciğer ve böbrekte oluşan hasarların iyileşmesine yardımcı olan hibiskus, kanser hastalıklarına karşı gözetici tesire sahip. Sıhhat için hayli yararları, insan vücudunun daha zinde kalmasını sağlayan ve iç organlarda oluşabilecek hasarlara karşı onarıcı özelliğe sahip bitkiler ortasında yer alan hibiskus bitkisinin çayının tüketilmesi öneriliyor.

33. Krizantem Çiçeği Çayı:

Krizantem çayı, Çin’deki en popüler çiçek çaylarından biridir.  Araştırmalar, güçlü bir antioksidan etkiye sahip olduğunu ve diğer serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabildiğini göstermiştir.  Serinletici etkisi ile özellikle sıcak mevsimlerde, potansiyel yatıştırıcı ve tansiyonu düşürücü etkisi için kullanılıyor.

 

34. Gül Çayı:

Çiçek çaylarının kraliçesi gül, antioksidanlar açısından zengindir ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olurken genel sağlığa faydalıdır.

 

 

35. Yasemin Çayı:

Yasemin çayının sağlığa faydaları arasında anksiyete, ateş, güneş yanığı ve mide ülseri tedavisi yer alıyor.  Bununla birlikte, yasemin çoğunlukla geleneksel tıpta kullanılmıştır ve faydaları için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.  Tadı ve kokusu nedeniyle genellikle yeşil çay ile karıştırılıyor.

 

36. Civanperçemi Çayı:

Civanperçemi çoğunlukla Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaraları tedavi etmek, mide bulantısını yatıştırmak ve adet kramplarını ve ağrını gidermek için kullanılıyor.

 

37. Isırgan Çayı:

Isırgan otu, yapraklara dokunulduğunda oluşan batma ve yanma hissi nedeniyle popüler olan yaygın bir yabani ottur.  Bununla birlikte, birçok potansiyel sağlık yararına sahiptir.  Isırgan otu çayı kalp hastalıkları, kanser ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olurken kan basıncı ve psikotik bozukluklar üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

 

38. Karahindiba Çayı:

Karahindiba sadece güzel bir bahar habercisi değildir.  Araştırmalar, karahindiba kökünün bazı kanser hücrelerini yok etmeye yardımcı olabileceğini ve alternatif tedavilerin bir parçası olma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

 

39. Kızılcık Çayı:

Kızılcık çayının en yaygın kullanımı, hem bebeklerde, hem de çocuklarda ve yetişkinlerde çoğunlukla idrar yolu enfeksiyonları olmak üzere bazı bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmektir.

 

40. Yerba Mate Çayı:

Birçok Güney Amerika ülkesinde ulusal bir içecek olan yerba mate, kafein içeren ender bitki çaylarından biridir.  Antioksidanlar içerir ve diyabet ve kilo kaybı için faydalıdır. Sindirime ve depresyona yardımcı oluyor. Arjantin başta olmak üzere Paraguay, Bolivya, Uruguay ve Brezilya gibi ülkelerin yer aldığı Güney Amerika coğrafyasında çoğunlukla sıcak tüketilen bir içecektir.

41. Guava Çayı:

Geleneksel tıpta guava yaprağı çayı diyabet, kalp hastalığı ve parazit enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılıyor. Bitkinin anavatanı Meksika ve  Orta Amerika’dır.

 

42. Gotu Kola Çayı:

Gotu kola, geleneksel olarak birçok sağlık sorunu için kullanılan başka bir adaptojenik bitkidir. Anksiyete, depresyon tedavisi ve hafızayı güçlendirme dahil olmak üzere beyin üzerinde iyi bir etkisi olabileceğine inanılıyor.

 

43. Hatmi Kökü (Marshmallow Root Tea):

Hatmi kökü çayı genellikle kuru öksürük, boğaz ve mide iltihabı tedavisinde kullanılıyor.

 

44. Kekik Çayı:

Akdeniz mutfağının önemli bitkilerinden biridir.  Çay olarak solunum, sinir ve kardiyovasküler sistem ile ilgili sorunlara yardımcı oluyor.

 

 

45. Aynısefa Çayı:

Sakinleştirici, yatıştırıcı ve iyileştirici özelliklerinden dolayı aynısefa birçok cilt bakım ürününün bir bileşenidir. Aynısefa çayı, iltihabı tedavi etmek, gargara yapmak için ve dahili olarak mideyi yatıştırmak için kullanılıyor.

 

46. Kuding Çayı:

Anavatanı Çin olan bir bitki çayıdır. Dünyanın en acı çaylarından biri olan Kuding, cilt için en iyi çaylardan biridir.  Araştırmalar, kuding çayındaki polifenollerin cildi UVB ışınlarının neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olduğunu göstermiştir. İkinci en önemli faydası ise kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

47. Jiaogulan Çayı:

Anavatanı Güney Çin olan bitki çayıdır. Bu çayın içildiği köylerde yaşayan insanların daha uzun yaşadığına inanılıyor. Ev ilaçları dünyasındaki en yeni bitki çaylarından biridir.  Halihazırda birçok potansiyel faydası bulunuyor. Çalışmalar, jiaogulan çayının birçok kanserin tedavisinde büyük bir potansiyele sahip olabileceğini göstermiştir.  Genellikle sağlık için iyi bir çay olarak tanımlanıyor.

48. Çarkıfelek Çayı (Tutku Çiçeği Çayı):

Çarkıfelek çayının en yaygın kullanımı yatıştırıcı ve uyku ilacı olarak kullanılmasıdır. Kuzey Amerika’nın güneydoğu kısmından Orta ve Güney Amerika’ya kadar uzanan bölgelerde görülüyor.

 

49. Lapacho Kabuğu Çayı:

Lapacho çayı hem eşsiz bir tada hem de görünüme sahiptir. Geleneksel olarak iltihabı azaltmak, kanserleri tedavi etmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılıyor. Güney Amerika ağacı olan lapacho ağacının kabuğundan yapılıyor, üretim işleminde sadece ağacın dıştaki kırmızı kabuğu kullanılıyor.

50. Kava Çayı:

Kava, uykusuzluk ve kaygı problemlerini tedavi etmek ve genel olarak rahatlama sağlamak için kullanılıyor.  Çalışmalar, bu sorunların tedavisinde faydalı olabileceğini gösterse de özellikle alkolle birlikte kullanıldığında karaciğer için toksik olabiliyor.

 

51. Osmanthus Çiçek Çayı:

Bir osmanthus ağacının güzel küçük sarıçiçekleri bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve alerjilerle savaşmaya yardımcıdır.  Çay, yeşil ve siyah çayla iyi giden çok hafif bir şeftali aromasına sahiptir.

 

52. Tarçın Çayı:

Araştırmalar, dünyanın en popüler baharatlarından biri olan tarçının antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu ve kan basıncını düşürmeye ve kalbi korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Çilek Yaprağı Çayı

Etkinlik Takvimi 

Outdoor Life

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments