test
19 Haziran 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaOutdoorDoğa ve ÇevreBahçeye Ekilecek Meyve Ağaçlarına Karar Vermek

Bahçeye Ekilecek Meyve Ağaçlarına Karar Vermek

Bahçenize ekmek için meyve ağacı seçerken hangi meyveyi yetiştireceğim ve hangi türden bir fidan edinmeliyim konuları basit ama üzerinde önemle durulması gerekli iki konudur.

Bahçeye Ekilecek Meyve Ağaçlarına Karar Vermek. Bahçenize ekmek için meyve ağacı seçerken hangi meyveyi yetiştireceğim ve hangi türden bir fidan edinmeliyim konuları basit ama üzerinde önemle durulması gerekli iki konudur.

Hangi Meyve

Yetiştireceğiniz meyveye karar verirken, bahçenizin bulunduğu bölge ve bu bölgenin iklimine dikkat etmeniz gerekir. Örneğin Akdeniz bölgesinde yetişen ve sıcak iklim seven bir meyvenin soğuk bir bölgede yetişmesi zor olacaktır. Örneğin Malta Eriği, fazla bakım istemeyen ve yaprak dökmeyen bir ağaç olduğundan dört mevsim bahçede güzel bir görüntü oluşturabilir. Fakat kışın kar yağdığında üzerinde biriken karı temizlemeniz gerekir aksi halde dalları kolayca kırılır. Ayrıca soğuk ve çok rüzgârlı yerlerde istenilen verimlilikte meyve vermeyebilir.

 

Diğer taraftan bazı meyve ağaçları diğerlerine göre daha fazla bakım gerektirebilir. Örneğin şeftali ağacında meyveler oluşmaya başladığında tekleme yapılmazsa, yani dallardaki meyve sayısı azaltılmazsa, çok sayıda ama küçük ve daha verimsiz meyveleriniz olur. Veyahut bazı tür kiraz ağaçları da ilaçlama yapılmadığında kurtlu meyve verebilir. Dolayısıyla dikeceğiniz fidana karar verirken bakımının nasıl yapılacağını da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Hangi Ağaç

Bahçenize ekeceğiniz fidanı belirlerken, bahçenin fiziki özelliklerini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin müstakil bir ev ve geniş bir bahçeniz varsa evden biraz mesafeli olmak kaydıyla birçok türde fidan yetiştirebilirsiniz. Fakat fidanlarınızı evinize ya da apartmanınıza yakın ekecekseniz birkaç önemli noktaya dikkatinizi çekmek isterim.

Bahçeye Ekilecek Meyve Ağaçlarına Karar Vermek
Bahçeye Ekilecek Meyve Ağaçlarına Karar Vermek

 

  • Gölge: Fidanınız birkaç sene içinde büyüyüp serpileceğinden hem sizin için hem de üst katlarınızdaki komşularınız için gölgeye neden olabilir. Bu nedenle fidanınızı evinizin tek ışık alan tarafına dikiyorsanız buna uygun bodur fidanlar tercih edebilirsiniz.
  • Sinek: Dut gibi çok tatlı ama çok ve çabuk dökülen meyvelere sahip ağaçların her türlü sinek oluşumuna davetiye çıkarabilir. Dolayısıyla eve biraz mesafeli dikilmesinde fayda var.
  • Kökler: İncir gibi ağaçlar kökleri enlemesine genişlediğinden hem evin temeline hasar verebilir hem de ev/bahçe duvarlarında çatlaklara neden olabilir. Bu nedenle eve yakın dikilecek fidanların, kökünün nispeten dikine büyüyen bir tür olmasına dikkat edilmelidir.
  • Meyvelerin Sertliği: Ne alaka diye düşünebilirsiniz ama ağacınızın altına arabanızı park edecekseniz aşağı düşen meyvelerin kaportada hasara neden olabileceğine dikkatinizi çekmek isterim. Örneğin apartman bahçelerindeki yüksek ceviz ağaçlarının, meyve verdiği aylarda, altına park eden birçok arabanın tavanında ezikler oluşturduğunu ekleyelim.

Doğayla Şifalanın, Bitki Çayları

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments