test
25 Haziran 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaOutdoorDoğa ve ÇevreKonya Tropikal Kelebek Bahçesi

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Birbirinden farklı onlarca türe ait, binlerce bitki ve kelebeğe doğal yaşam alanı sunan Türkiye’nin ilk ve tek kelebek koruma alanı Konya Tropikal Kelebek Bahçesi doğa, botanik ve kelebek severleri bir araya getiriyor.

Avrupa’nın En Büyük Kelebek Uçuş Alanı, Konya Tropikal Kelebek Bahçesi. Birbirinden farklı onlarca türe ait, binlerce bitki ve kelebeğe doğal yaşam alanı sunan Türkiye’nin ilk ve tek kelebek koruma alanı Konya Tropikal Kelebek Bahçesi doğa, botanik ve kelebek severleri bir araya getiriyor.

Toplam 7.600 m2’lik bir alanda kurulu Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, kelebeklerin doğal ortamlarında olduğu gibi yaşayabileceği şekilde, güneş ışıkları, ortam sıcaklığı, bitki çeşitliği gibi özellikler göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Kostarika, Kenya, Filipinler, Malezya, Singapur, Endonezya, Kolombiya ve Panama gibi birçok ülkeden özel olarak getirilen türlerinde bulunduğu kelebek bahçesinde 60 farklı türde aylık 20.000 adet canlı kelebek uçuş göstermekte.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’nde ayrıca günlük yaşamda karşılaşamayacağımız çok sayıda farklı böcek türlerini ve bitkileri de görebilmek mümkün. 7’den 77’ye her kuşaktan insanın ilgisini çekecek bu bahçe pazartesi günleri hariç her gün ziyarete açık.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Türkiye’nin ilk kelebek bahçesi ve Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanına sahip Konya Tropikal Kelebek Bahçesi 2015 yılında ziyarete açılmıştır. Tropikal Kelebek Bahçesi 7.200 m2 kullanım alanına sahiptir. Kelebek Uçuş Alanı ve Böcek Müzesi olmak üzere iki ana bölümde 3.500 m2’lik gezi alanında hizmet verilmektedir. Binanın inşasında 630 ton çelik ve her biri farklı ölçüde 1730 adet camın olduğu cam giydirme cephe kaplama sistemi kullanılmıştır. Ayrıca camlarda, kelebeklerin doğal ortamlarında olduğu gibi güneşten gelen ışınlarla yönlerini bulmalarını sağlayan UV ışınlarının bahçe içerisine maximum oranda geçişini sağlayan özel PVB malzemesi kullanılmıştır. Bahçemiz, yetişkinlere özellikle de çocuklara doğa ve hayvan sevgisini aşılamak amacıyla doğaya uygun bir şekilde kelebek formunda inşa edilmiştir. Bahçe sıcaklığı 28 °C % 80 nem olacak şekilde kontrol altında tutulmaktadır. Ayrıca ziyaretçilerimizin günlük yaşantılarında karşılaşamayacağı farklı türde kelebek ve diğer böcekler ile bitkileri görmelerini sağlayarak yaşantılarında güzel anı bırakmak amaçlanmıştır. Bahçemizde, 60 farklı türde aylık 20.000 adet canlı kelebek uçuş göstermektedir. Kelebekler bahçemize Kostarika, Kenya, Filipinler, Malezya, Singapur, Endonezya, Kolombiya ve Panama gibi ülkelerden, kelebek yaşamının 3. evresi olan pupa evresinde özel kutular içerisinde gelmektedir. Bahçemize gelen pupalar, özel dolaplar içerisine yerleştirilerek başkalaşım süreçlerini tamamlamakta ve kelebek olarak uçuş göstermektedirler. Bahçemizde 195 türde canlı bitki, kelebekler ile ziyaretçilerimize gezi sırasında eşlik etmektedir. Ayrıca Türkiye’ de sadece bahçemizde bulunan birçok bitki türü yetiştirilmektedir. Bahçe içerisinde, canlı yaşamını daha kaliteli hale getirebilmek adına bulunduğu ortamdaki zararlı maddeleri absorbe edebilen, oksijen üretimi yüksek bitkiler tercih edilmiştir. Böcek Müzesi bölümü, Kelebek Yaşam Döngüsü, Böcek Sineması, Kelebek Sınıflandırması, Kelebek Davranışı ve Böcek Köyünden oluşmaktadır. Bu alanda bulunan kelebekler ve diğer ilginç böcekler özel olarak kurutulup sergilenmektedir.

https://www.konyatropikalkelebekbahcesi.com

Doğada Yenilebilen Yabani Otlar

 

 

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments