test
25 Haziran 2024
No menu items!
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaHaberlerOutdoor HaberleriAntalya Gökyüzü Gözlem Etkinliği

Antalya Gökyüzü Gözlem Etkinliği

Antalya gökyüzü gözlem etkinliği, 2022 yılı gökyüzü gözlem etkinlikleri’nin son durağı. 24 YILDIR SAKLIKENT’TEN GÖĞE BAKIYORUZ  Türkiye’nin Aktif Haldeki En Büyük Gözlem Evi’nde En Donanımlı Teleskoplarla Gözlem Olanağı TÜBİTAK’ın her yaştan gökyüzü meraklısını buluşturduğu Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri’nin finali Antalya Saklıkent’te yapılıyor. Astronomi meraklıları 18-21 Ağustos’ta Türkiye’nin aktif haldeki en büyük gözlem evi olan ve en donanımlı teleskoplarının bulunduğu TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi’nde (TUG) gerçekleşecek etkinlikte bir araya gelecek.

Antalya gökyüzü gözlem etkinliği, 2022 yılı gökyüzü gözlem etkinlikleri’nin son durağı.

24 YILDIR SAKLIKENT’TEN GÖĞE BAKIYORUZ

Türkiye’nin Aktif Haldeki En Büyük Gözlem Evi’nde En Donanımlı Teleskoplarla Gözlem Olanağı

TÜBİTAK’ın her yaştan gökyüzü meraklısını buluşturduğu Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri’nin finali Antalya Saklıkent’te yapılıyor. Astronomi meraklıları 18-21 Ağustos’ta Türkiye’nin aktif haldeki en büyük gözlem evi olan ve en donanımlı teleskoplarının bulunduğu TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi’nde (TUG) gerçekleşecek etkinlikte bir araya gelecek.

Bilim Teknik Dergisi tarafından ilk kez 1998 yılında Antalya Saklıkent’te düzenlenen Gökyüzü Gözlem Etkinliği, bu yıl Sanayi ve Teknoloji, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm bakanlıkları tarafından, Antalya Valiliği, Akdeniz Üniversitesi, Kepez Belediyesi ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla TÜBİTAK’ın koordinasyonunda gerçekleştirilecek. Astronomi meraklıları, 2 bin 500 metre yükseklikteki Saklıkent’te Türkiye’nin gözle inceleme yapılabilen en büyük teleskopu ile uzmanlar eşliğinde gökyüzünü inceleme fırsatı bulacaklar.

 AÇILIŞI VARANK YAPACAK

18 Ağustos’taki etkinliğin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra Antalya Valisi Ersin Yazıcı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ile katkı gösteren kurumların temsilcileri ve davetlilerle birlikte yapılacak.

GENÇLERİN BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ

Milli Uzay Programı vizyonuyla gençlerin uzaya ilgisinin arttırılmasının amaçlandığı Antalya Gözlem Etkinliği’ne astronomi meraklıları büyük ilgi gösterdi. Etkinliğe, Türkiye’nin dört bir yanından başvuran 3 bin 500 kişi arasından 750 kişi kurayla belirlendi. Başvuranların çoğunun 20-40 yaş aralığında olduğu dikkat çekerken, aileler ve kadınların gökyüzü gözlem etkinliklerine ilgisi Antalya’da da devam etti. Başvuru yapanların en küçüğü 1 yaşında, en yaşlısı ise 72 yaşında olarak kayıtlara geçti. Antalya, İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Konya ve İzmir illeri başvuru sıralamasında öne çıkarken, toplamda 76 ilden etkinliğe katılmak için başvuru yapıldı.

Etkinliğe katılacak astronomi tutkunları da çadırlarını kurarak teleskop ve çıplak gözle gökyüzünü gözlemleyecek.

Kepez Belediyesi’nin 19’undan sonra “Çadırını al sen de gel” sloganıyla davet ettiği etkinlik, ikinci gününden sonra halka açık olarak gerçekleştirilecek.

GÖKYÜZÜNÜN BÜYÜSÜNE KAPILMAK

Her yaştan grubundan astronomi meraklılarının katılacağı etkinlik boyunca seminerler, yarışmalar, gök bilim ile ilgili birçok faaliyet düzenlenecek.

Gözlem etkinliği süresince açık alanda gece-gündüz saatlerinde çeşitli atölye çalışmaları, teleskopla gözlemler, deneyler gibi farklı etkinlikler gerçekleştirilecek. Katılımcılar bu etkinliklere, yanlarında getirdikleri fotoğraf makinesi, teleskop, kamera, dizüstü bilgisayar gibi gözlem ekipmanları ile katılabilecek.

Gece ise katılımcılar çıplak gözle binlerce yıldızın görülebildiği gökyüzü altında uzman astronomlar ve profesyonel teleskoplar eşliğinde gökyüzünü gözlemleyecek, yıldızları, galaksileri, nebulaları tanıyacak

Etkinlik boyunca bilim insanları; öte gezegenler, uydu teknolojileri, ay misyonu ve roket çalışmaları, yere yakın geçiş yapan asteroitler, yıldız örtülmeleri gibi farklı başlıklarda katılımcılara birbirinden ilginç sunumlar yapılacak.

GÖKTAŞI YAĞMURLARI İZLENECEK 

14 Temmuz’da başlayıp 1 Eylül’e kadar sürecek olan halk arasında ‘yıldız kayması’ olarak bilinen gök taşı veya meteor yağmurları ve ayrıca Perseid (Perse) gök taşı yağmuru, yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle ışık kirliliğinin az olduğu yüksek rakımlı alanlarda daha rahat izlenecek.

YILIN SON GÖZLEM ETKİNLİĞİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Anadolu’nun farklı şehirlerine yayılan ve her yaştan gökyüzü meraklısını bir araya getiren gözlem etkinlikleri Antalya ile sona eriyor. Bu yıl Diyarbakır, Van ve Erzurum’da düzenlenen gökyüzü gözlem etkinlikleri 18-21 Ağustos’ta Antalya’da düzenlenen son etkinlikle 2022 yılı için final yapacak.

Etkinlik Takvimi 

 

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SON EKLENENLER

Recent Comments